Švédští aktivisté žalují stát kvůli podle nich nedostatečné klimatické politice
Více než 600 mladých lidí mladších 26 let podepsalo 87stránkový dokument, který je základem pro žalobu podanou u stockholmského obvodního soudu. Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou.
"Švédsko nikdy nepřistupovalo ke klimatické krizi jako ke krizi," řekl mluvčí mládežnické iniciativy Aurora, která žalobu připravila a podala. "Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon," tvrdí iniciativa.
Švédský parlament přitom v roce 2017 rozhodl, že do roku 2045 skandinávská země nebude do atmosféry vypouštět dodatečné emise skleníkových plynů a energii bude čerpat jen z obnovitelných zdrojů.
Vědci varují, že svět se vzdaluje svému cíli připustit nárůst globální průměrné teploty nanejvýš o 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období. Na nedávné klimatické konferenci v Egyptě se sice světoví lídři k tomuto cíli znovu přihlásili, ale nevystupňovali výzvy k omezení uhlíkových emisí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Miroslav Vinkler
28.11.2022 07:30Aurora požaduje, aby švédský stát realizoval svůj spravedlivý podíl opatření potřebných k omezení globálního oteplování o 1,5 stupně.
Spravedlivý podíl podle aktivistů se vypočítá tak, že se zohlední historické a současné emise státu a jak velké jsou finanční zdroje státu.
Nová švédská vláda byla kritizována několika organizacemi za nedostatečné investice do klimatu a chce také snížit povinnost, přimíchávání biopaliva , což by mohlo vést ke zvýšení emisí Švédska o 10 procent. Podle švédské agentury pro ochranu životního prostředí to pravděpodobně vede k tomu, že Švédsko nesplní své klimatické cíle.
Není to poprvé, co mladí lidé žalují stát za to, že neprovádí adekvátní klimatickou politiku. Podle nedávné zprávy bylo podáno nejméně 80 žalob proti zemím na všech kontinentech.
Mám z toho smíšené pocity, v pořádku je to, že mladí lidé aktivně usilují o nápravu nedostatků.
Problém ovšem vidím v tom, že Green Deal jako energetická doktrína EU je doslova nesmyslný a situaci výhledově spíše zhoršuje než zlepšuje.
Proč? Zde odkazuji na řadu článku doktora Wagnera na Ekolistu, které prázdnotu gryndýlu skvěle popisují.
Klimatická konference COP27 v egyptském Šarm-el-šejku by se také měla pochlubit 118 tryskovými letadly ,kterými dorazily globalistické elity i jejich jídelníčkem , třeba takové hovězí medailonky v hříbkové omáčce, kuřecí prsíčka v pomerančové omáčce, losos na smetaně a pažitce. Ten je pro znalce gastronomie zvlášť pozoruhodný: U Rudého moře se místo zdejších lahodných tropických ryb musí podávat právě severský losos za čerstva přepravovaný přes půl planety ze severního Atlantiku?
Závěr je tedy takový, že mladí aktivisté vystupují v roli užitečných idiotů, aby pomohli (nechtěně) globalistům maximalizovat jejich zisky.
Svého času skvělé duo Skoumal a Vodňanský mělo i tento verš:
" Na ostrově Bali -
s domorodcem vyjebali "
Jaroslav Řezáč
28.11.2022 07:52 Reaguje na Miroslav VinklerSystém si myslí, že to jsou inteligentní lidi s nadhledem ale to není možné očekávat. Myslíte, že na tom FB a podobně jsou proto, že tam koukají na přednášky? Čuči na palce, srdíčka a podobný mentální průjem, který na sítích letí.
Zbyněk Šeděnka
28.11.2022 09:07Michal Ukropec
28.11.2022 13:16 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr
28.11.2022 19:20 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJít příkladem už dávno neplatí, to je dnes zcela k ničemu.
Jakékoliv tvůrčí snažení je dnes okamžitě převálcováno ohromnou spotřební aktivitou většinové společnosti. Výsledek a význam nula.
Jediná šance jak na něco upozornit a něco ovlivnit, nebo dokonce změnit, je dělat to, co dělají.
Svatá Prostoto
28.11.2022 14:25... tak se pak nesmí divit, že někdo bude chtít, aby to splnili.
Prostě pokud se z "poručíme větru dešti" stane politický program, závazek, zákon, tak ... tak to dopadne vždycky stejně.