https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sveho-postaveni-na-trhu-nezneuzivame-tvrdi-ikea-k-lesni-certifikaci-fsc-a-pefc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svého postavení na trhu nezneužíváme, tvrdí IKEA k lesní certifikaci FSC a PEFC

15.12.2017 07:02 | PRAHA (ČTK)
Firma IKEA nemá dominantní postavení na českém trhu, kde odebírá méně než dvě procenta celkové roční těžby dřeva v tuzemsku.
Firma IKEA nemá dominantní postavení na českém trhu, kde odebírá méně než dvě procenta celkové roční těžby dřeva v tuzemsku.
Firma IKEA nemá dominantní postavení na českém trhu, kde odebírá méně než dvě procenta celkové roční těžby dřeva v tuzemsku. IKEA svým prohlášením reaguje na podnět europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který se domnívá, že firma požadavkem na certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) u dřeva zneužívá své dominantní postavení na trhu Evropské unie. Obrátil se proto na Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise, aby se situací zabývalo. Proti tvrzením Zdechovského se ohradilo také zastoupení FSC v České republice.
 

"IKEA odebírá méně než dvě procenta z celkové roční těžby dřeva v ČR. Usilujeme o to, abychom se dřevem zacházeli při výrobě co nejefektivněji, a dokázali tak vyrobit výrobky v co nejlepší kvalitě a zároveň z malého objemu materiálu využít co nejvíce. Roční objem dřeva, který IKEA z ČR odebírá, ukazuje na to, že IKEA nemá v ČR dominantní postavení na trhu," sdělil manažer pro lesní hospodářství IKEA Mikhail Tarasov. Podle něj nyní společnost už nyní globálně v 77 procentech vyrábí produkty pouze z recyklovaného dřeva nebo právě s certifikací FSC. Do roku 2020 by mělo jít o 100 procent.

Požadavek na FSC certifikaci, kterou jsou v ČR označena asi dvě procenta lesů, zatímco konkurenční PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) 70 procent, nemá podle Tarasova nikoho vylučovat. "Naopak je to o tom, aby se do něj zapojilo co nejvíce subjektů a abychom se společně podíleli na pozitivním dopadu na lidi a planetu. IKEA úzce spolupracuje se svými partnery a je připravena nejen sdílet a vysvětlit svůj přístup, cíle i závazky, ale i otevřena dialogu o udržitelném lesnictví v České republice," dodal Tarasov.

Podle vyjádření FSC dodavatelé pro společnost IKEA neapelují na firmu, ale na vládu a ministerstva, aby se část státních lesů certifikovala FSC. "Ty jsou kapacitou jediným českým lesním vlastníkem, který množství certifikované suroviny může dodat. Podnět ke Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise je tak spíše gólem do vlastní branky v situaci, kdy více než každá třetí koruna za vytěžené české dřevo mizí bez přidané hodnoty za hranicemi," uvedla organizace.

Problémem podle ní není to, že IKEA vyžaduje FSC certifikaci, ale že ostatní certifikace nemají vyhovující standardy. "PEFC totiž, na rozdíl od FSC, zprávy z lesních auditů nemá veřejně přístupné. A i v případě většího množství informací o nelegální činnosti, certifikáty neodebírá, jak ukázala nedávná kauza nelegální těžby koncernu Schweighofer v Rumunsku. Těžko se divit, pokud totiž v rámci trvale udržitelného lesního hospodaření certifikujete jadernou elektrárnu nebo diskotéku a supermarket, jako se to stalo PEFC v Francii, důvěryhodnosti to nepřidává," dodala FSC. Obě dvě certifikace jsou dobrovolné.

Podle Zdechovského IKEA využívá FSC certifikaci jako obchodní a vyjednávací nástroj k prosazování svých zájmů. V ČR je pak podle něj certifikace FSC nastavená velice přísně, může tak klást na vlastníky lesů enormní zátěž v porovnání s jinými státy unie.

České ekologické organizace již letos v létě varovaly před tím, že pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí až 4000 pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že nehodlá státní podnik, do změny nutit.

Změnu certifikace u Lesů ČR by si přála Hospodářská komora ČR. Proti tlaku na změnu je naopak například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist