https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdechovsky-dal-kvuli-ikea-podnet-evropskemu-uohs
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdechovský dal kvůli IKEA podnět Evropské komisi

14.12.2017 10:07 | PRAHA (ČTK)
Ikea porušuje volnou soutěž na trhu Evropské unie, tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský.
Ikea porušuje volnou soutěž na trhu Evropské unie, tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KDU-ČSL
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že řetězec IKEA požadavkem na certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) u dřeva zneužívá své dominantní postavení na trhu Evropské unie. Obrátil se proto na Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise, aby se situací zabývalo.
 
IKEA plánuje, že od roku 2020 nebude prodávat žádné výrobky kromě recyklovaných nebo s certifikací FSC. V ČR je tato certifikace minoritní, naopak většina lesních hospodářů využívá konkurenční certifikaci PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Obě certifikace jsou dobrovolné.

Zdechovský je přesvědčen, firma používá FSC certifikace jako obchodní a vyjednávací nástroj k prosazování svých zájmů. V ČR je pak podle něj certifikace FSC nastavená velice přísně, může tak klást na vlastníky lesů enormní zátěž v porovnání s jinými státy unie. "(Až) do té míry, že může působit i jako mimocelní bariéra volného obchodu," dodává dokument.

PEFC certifikace například využívá státní podnik Lesy ČR, kterému patří skoro polovina českých lesů. Systémem PEFC je v ČR certifikováno zhruba 70 procent lesů, FSC pak kolem dvou procent. České ekologické organizace již letos v létě varovaly před tím, že pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí až 4000 pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že nehodlá státní podnik, do změny nutit. Hlavní rozdíl mezi certifikacemi spočívá v tom, že PEFC umožňuje větší holoseče lesů, nemá také tak přísné požadavky na druhové složení při obnově lesů.

Ministerstvo tehdy uvedlo, že zaujímá neutrální postoj k jakékoliv certifikaci. Podle úřadu jde o záležitost vlastníků lesů a dřevozpracujících firem. Mluvčí úřadu Markéta Ježková však dodala, že ministerstvo by chtělo, aby byly obě certifikace vzájemně uznatelné. Že by nějaká firma mohla podmiňovat příjem dřeva jenom jedním z certifikátů, považuje úřad za nepřijatelné.

Podle ministerstva je systém FSC pro vlastníky lesů ekonomicky nevýhodný, přinesl by omezení hospodaření. Oproti PEFC omezuje používání holosečí nad rámec současné legislativy, jejich velikost by musela být do 0,9 hektaru. Požaduje také nad rámec legislativy minimální podíl ekostabilizačních dřevin.

Změnu certifikace u Lesů ČR by si přála Hospodářská komora ČR. Proti tlaku na změnu je naopak například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.

Podle zástupců certifikátu FSC je u nás kritický nedostatek dodavatelů, kteří splňují kritéria FSC. "Ve skutečnosti dodavatelé IKEA již několik měsíců veřejně apelují nikoliv na ni, ale na vládu a ministerstva, aby se vhodná část státních lesů certifikovala FSC. Ty jsou kapacitou jediným českým lesním vlastníkem, který množství certifikované suroviny může dodat," říká Tomáš Duda. Podnět ke Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise je tak podle něho spíše gólem do vlastní branky. "Každá třetí koruna za vytěžené české dřevo mizí bez přidané hodnoty za hranicemi. Stát tím přichází o miliardy, přitom více českého FSC dřeva by snížilo export a zároveň zvýšilo konkurenceschopnost českých firem," tvrdí Duda.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MP

Miloš Petráček

14.12.2017 15:07
Europoslanec je snad diagnóza, to už jinak není možné...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist