https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svetovi-odbornici-by-si-prali-ve-funkci-reditele-zoo-usti-fejka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světoví odborníci by si přáli ve funkci ředitele zoo Ústí Fejka

10.6.2021 01:14 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Bývalý ředitel pražské zoo uvedl, že by se město mělo vzdát chovu drahých zvířat, jež podle něj aktuálně živoří. Jako příklad uvedl slony a orangutany.
Bývalý ředitel pražské zoo uvedl, že by se město mělo vzdát chovu drahých zvířat, jež podle něj aktuálně živoří. Jako příklad uvedl slony a orangutany.
Foto | elPadawan / Flickr
Světoví a tuzemští odborníci i ředitelé zoologických zahrad vyjádřili podporu Petru Fejkovi, který se uchází o funkci ředitele ústecké zoo. Zoologická zahrada podle nich potřebuje hluboké a zásadní změny, jež je schopen provést jen zkušený manažer. Podle nich je to právě Fejk, někdejší ředitel pražské zoo, řekl ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Veřejnost se do 14. června může vyjadřovat v diskusi ke koncepcím dvou uchazečů, o vedení zoo bojuje ještě bývalá ústecká zooložka Ilona Pšenková. Ústecká rada by o jmenování nového ředitele měla rozhodnout rovněž 14. června.
 

Návrhy na rozvoj zoologické zahrady městskému zastupitelstvu představili oba kandidáti 24. května, bývalý ředitel pražské zoo uvedl, že by se město mělo vzdát chovu drahých zvířat, jež podle něj aktuálně živoří. Jako příklad uvedl slony a orangutany. Má představu udělat ze zoo iluzi otevřené volné přírody. Druhá kandidátka nastínila vizi mezinárodně uznávané zoo, jež bude dál chovat ikonické druhy. Podle ní je důležité pavilony přestavět a některá zvířata přesunout. Orangutani by podle ní mohli být v nynějším sloninci. Z instituce chce vytvořit jakousi archu s ohroženými druhy zvířat, která by ochraňovala.

"Poměrně výrazně změnil nejen pražskou zoologickou zahradu... hlavně možná změnil vůbec povědomí o zahradách v celé republice, a to pozitivně," uvedl na podporu Fejka Horský. Podle něj by si mělo město vážit toho, že se do konkurzu Fejk přihlásil. Kromě Horského vyjádřil Fejkovi podporu také například prezident Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) a ředitel zoo v Kolíně Teo B. Pagel nebo emeritní prezident Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a ředitel zoo Budapešť Miklós Persányi.

"Tato důležitá zoo má velký potenciál a hrála velkou roli i na mezinárodní úrovni," uvedl Pagel ve svém vyjádření, které má ČTK k dispozici. Dodal, že zahrada potřebuje zásadní změny, kterých je schopen právě Fejk. "Já, Jonas Wahlström, ředitel Skansen-Akvariet, plně podporuji jmenování pana Petra Fejka do funkce ředitele zoo v Ústí nad Labem," napsal další podporovatel ze Švédska.

Do výběrového řízení se přihlásilo pět lidí. Mezi nimi byl i Dušan Usvald, jenž je nyní pověřen vedením zoologické zahrady, skončil třetí. Rada už dřív rozhodla o odvolání předchozího ředitele Romana Končela. Kontrola hospodaření tehdy odhalila 128 pochybení. Předchozí kontrola zjistila 111 pochybení, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyly.

Ústecká zoologická zahrada přišla před více než rokem o plné členství v EAZA. EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada několik měsíců.


reklama

 
Tereza Sajdlová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

10.6.2021 06:52
Ustecká zoo není v situaci, aby mohla nějak experimenstovat. Potřebuje manažera, který by ji vyvedl ze současné krize. Proto si myslím, že by měl dělat ředitele pan Petr Fejk.
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

10.6.2021 07:21
Nic proti Pšenkové/Fejkovi, ale co je s prominutím světovým odborníkům ze Zlína, Kolína, Pešti a skanzenového akvária ve Stockholmu do toho?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.6.2021 09:44 Reaguje na Radomír Dohnal
Já si myslím, že je to hezké, že za pana Fejka lobují i ze zahraničí. A aspoň je vidět, že to není žádné ořezávátko a má svoji dobrou pověst i v cizině.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist