https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svitit-si-modrymi-ledkami-dlouho-do-noci-muze-byt-skodlive
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svítit si modrými LEDkami dlouho do noci může být škodlivé

14.9.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle izraelského vědce modré světlo LED diod krysám vůbec nesvědčilo. U lidí očekává podobnou odezvu.
Podle izraelského vědce modré světlo LED diod krysám vůbec nesvědčilo. U lidí očekává podobnou odezvu.
Umělé světlo v noci může škodit. Izraelský vědec varuje před světlem ekologických alternativ ke klasickým žárovkám, zejména před LEDkami. Pokud se člověk vystavuje tomuto osvětlení dlouho do noci, může to mít vliv jeho zdraví, myslí si Abraham Haim.
 

„Nejdůležitější věc je zvýšit povědomí o nebezpečí umělého osvětlení v noci,“ říká Abraham Haim z izraelské univerzity v Haifě, který se světelným znečištěním zabývá. Podle jeho zjištění má umělé osvětlení v noci, zejména to krátkovlnné, vliv na zdraví krys. U lidí to podle něj nebude jinak. Haim poukazuje zejména na vliv LED osvětlení.

Abraham Haim testoval působení krátkovlnného modrého světla LED diod na krysách. Jedna krysa byla slepá, druhá se zdravým zrakem, u obou se projevily různé stupně poškození metabolismu a produkce hormonů. Světlo mělo vliv i na tělesnou hmotnost, spotřebu kyslíku nebo produkci melatoninu, který je zodpovědný za vznik nádorů.

„Předpokládáme, že u člověka bude mít vliv LED osvětlení podobné dopady,“ říká Abraham Haim. „Západní mládež je tímto osvětlením obklopena skoro všude. LED světlo je na chytrých telefonech, počítačových displejích a televizích.“


reklama

 

reklama Blíž přírodě

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist