https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-spravne-vybrat-led-zarovky-a-nebyt-pak-zklamany
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si správně vybrat LED žárovky a nebýt pak zklamaný

25.4.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
LED žárovky s tvarem „hřibu“ se naopak hodí do svítidel, která svítí především jedním směrem. Třeba do stolní lampičky
LED žárovky s tvarem „hřibu“ se naopak hodí do svítidel, která svítí především jedním směrem. Třeba do stolní lampičky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Není totiž LED žárovka jako LED žárovka. Některé svítí jen bodově, jiné umí osvítit celý prostor. Různé jsou i patice a liší se i samotná kvalita žárovek. A je jasné, že ne všude se LED žárovka vyplatí. Ve sklepě nebo ve spíži je lepší žárovka halogenová.
 

Světelné diody jsou především směrové světelné zdroje, tudíž jsou velmi vhodné náhrady reflektorových žárovek. Máte-li v podhledu či v nábytku 12V reflektorové žárovky s paticí GU5.3/G4 nebo reflektorové žárovky na síťové napětí s paticí GU10, vyměňte je za směrové světelné diody, tzv. LED spoty. Pokud s těmito žárovkami alespoň někdy svítíte, náhrada se vyplatí.

Na trhu je velké množství směrových LED světelných zdrojů, tzv. LED spotů a je proto vhodné si vybrat ty kvalitní. Především jako náhradu zvolte LED spot se stejnou paticí jako má původní reflektorová žárovka. Volte ty, které jsou v energetické třídě A+ (minimálně s měrným výkonem 55 lm/W, ale lépe vyšším), vyhnete se tak neúčinným LEDkám. Dobu života vyhledávejte minimálně 25 tisíc hodin a počet spínacích cyklů minimálně 25 tisíc.

Vynikající kvalitu světla zajistí podání barev (označuje se Ra či CRI) větší než 80 a pro nasvětlení uměleckých předmětů zvolte více než 90. Oproti reflektorovým žárovkám můžeme u LED zvolit také barevný tón světla. Nejčastěji zvolíme příjemně teple bílou barvu, kterou poznáme podle barevné teploty (nebo také teploty chromatičnosti) v rozmezí 2700-3200 K. Pro pracovní prostředí můžeme zvolit i vyšší hodnoty (chladné světlo), ale to nebude působit příjemně v prostorech určených k relaxaci.

Nejčastějším problémem při výměně reflektorových žárovek je špatně zvolený vyzařovací úhel, označovaný též jako úhel poloviční svítivosti. Pro nasvětlení prostorů a chodeb se používají širší úhly (nad 35°). Pokud místo nich dáme světla s užším uhlem, bude osvětlený prostor mít tísnivý charakter: osvětleno bude jen pár míst a okolo bude tma. Pro osvětlení vitrín či předmětů se užší úhly naopak hodí skvěle.

Máte-li v podhledu či v nábytku 12V reflektorové žárovky s paticí GU5.3/G4 nebo reflektorové žárovky na síťové napětí s paticí GU10, vyměňte je za směrové světelné diody, tzv. LED spoty.
Máte-li v podhledu či v nábytku 12V reflektorové žárovky s paticí GU5.3/G4 nebo reflektorové žárovky na síťové napětí s paticí GU10, vyměňte je za směrové světelné diody, tzv. LED spoty.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Výměna za LED se často vyplatí i v případě náhrady za všesměrové klasické nebo halogenové žárovky. Výhoda takové náhrady závisí nejen na ceně nové tzv. LED žárovky, ale také na tom, jak často s uvedenou žárovkou svítíte. Pokud ji používáte často, např. v obývacím pokoji, v ložnici nebo v kuchyni, náhrada se jistě vyplatí. Naopak výměna za žárovku ve spíži nebude příliš ekonomická.

V případě výměny klasické nebo halogenové žárovky za LED žárovku platí podobná pravidla jako v případě LED spotů. Volte energetickou třídu A+, dobu života 25 tisíc hodin a více, počet spínacích cyklů minimálně 25 tisíc, podání barev 80 a více a barvu světla zvolte v mezích 2700-3200 K.

Pro bezproblémovou výměnu za klasickou žárovku je ještě třeba vzít v úvahu, do jakého svítidla dáváme jakou LED žárovku. Řada LED žárovek mají sice tvar žárovky, ale svítí pouze svým „hřibem“, tedy pouze na jednu stranu. Dáme-li takovou LED žárovku do matného nebo průhledného svítidla, budeme zklamáni, že nesvítí nahoru, a celkově to zkazí dojem z osvětlení. Do svítidel, která vyžadují světlo ve všech stranách, je vhodné dát LED žárovku, která svítí obdobně jako klasická žárovka (např. má v baňce pásky nebo jiný systém přivádějící světlo do všech stran). LED žárovky s tvarem „hřibu“ se naopak hodí do svítidel, která svítí především jedním směrem. Např. svěšené lustry nad stolem, většina pracovních lampiček apod.

Světelné diody lze již nalézt v nepřeberném množství tvarů pro všechny možné aplikace v domácnosti. Hlavním kritériem výměny tak není technologická dostupnost a design, ale ekonomika a kvalita. LED se nicméně již vyplatí a to především v místech, kde svítíme často. Kvalita LED žárovek na trhu je ale různá a při výběru vhodného světelného zdroje je třeba pečlivě vybírat. Pomoci nám v tom mohou nezávislé spotřebitelské testy. Výsledky testů mnoha LED žárovek naleznete například na webu www.premiumlight.eu nebo na webu dTestu.


reklama

 
Další informace |
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist