https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svoboda-zvirat-burcuje-nejbrutalnejsimi-zabery-z-chovu-kozesinovych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svoboda zvířat burcuje „nejbrutálnějšími“ záběry z chovů kožešinových zvířat

23.11.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Snímky a fotografie, pořízené na šesti českých kožešinových farmách, ukazují odvrácenou stranu luxusního kožichu: utrápená zvířata v těsných klecích. Podle Českého svazu chovatelů půjde nejspíš o staré snímky, protože podle něho je o zvířata na farmách je postaráno dobře, na což dohlíží Státní veterinární správa. Ta hodnotí video jako zavádějící. Svoboda zvířat tvrdí, že videa jsou autentická a že je anonymní filmař pořídil letos v srpnu.
 

„Video není pro slabé povahy. Je na něm zachycen například norek se zbylým pahýlem ukousaného ocasu, ochrnutí norci, zvířata žijící ve vlastních výkalech a bez vody, lišky zoufale se snažící uniknout z klece,“ říká Lucie Moravcová ze Svobody zvířat. Podle ní jde o nejbrutálnější záběry českých chovů, jaké kdy Svoboda zvířat získala.

Podle Jana Kaplana z Českého svazu chovatelů půjde o historické záběry. „V tomto čtvrtletí byly na všech českých farmách kontroly veterinární správy a nenašly žádné pochybení,“ říká Jan Kaplan. Svoboda zvířat na aktuálnosti snímků trvá.

Snímky, z nichž je sestříháno dvou a půl minutové propagační video (viz výše), nepořídila přímo Svoboda zvířat, ale dostala je od anonymního adresáta poštou. Redakce Ekolistu si od Svobody zvířat vyžádala původní snímky a pokusila se ověřit autentičnost záběrů. Video začíná záběrem na klec a noviny Blesk ze 17. srpna 2012 s titulkem „Kuchařová chtěla do StarDance“. Na webových stránkách Blesku článek s tímto tématem a datem je. Navigace GPS pak u klece zobrazuje souřadnice, které vedou na místo, kde podle mapy je zemědělské družstvo a kde podle starosty dané obce byl ještě nedávno chov lišek.

Na sestříhaném videu kampaně tyto záběry nejsou. „Nechtěli jsme, aby někdo s pomocí GPS vyrazil na farmu a provedl nějakou přímou akci. Jde nám o to změnit legislativu, ne pouštět zvířata na svobodu,“ říká Moravcová.

Pokud připustíme, že jsou záběry pravé, vnucuje se otázka, jak je možné, že videa ukazují utrpení zvířat a zároveň kontroly na žádné pochybení nepřišly? Podle Lucie Moravcové je možné vysvětlení v tom, že se kontroly nedělají pořádně. Svou domněnku dokládá tvrzením, že za posledních pět let nedostala žádná farma kožešinových zvířat žádnou pokutu.

„Svoboda zvířat je trochu zvláštní pseudonáboženská organizace, jsou to vegetariáni a vegani, kteří se snaží manipulovat veřejnost,“ kontruje tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Za státní dohled říká, že zaslaný podnět samozřejmě prověří. „Kožešinové farmy jsou kontrolovány pravidelně. My na základě tohoto videa zvažujeme mimořádnou kontrolu,“ dodává Josef Duben.

Video, které od Svobody zvířat Státní veterinární správa dostala, komentuje Duben tak, že natočit se dá všechno. Zmateně pobíhající a poskakující zvířata mohou být důsledek toho, že je vylekala přítomnost kameramana se světlem. „Tyto amatérské záběry zobrazují skutečnost zavádějícím způsobem. Laik z toho vyvodí, že chov kožešinových zvířat je hrůza. Ale realita taková být nemusí,“ tvrdí Duben. Podle něho nemají chovatelé žádný zájem zvířata trápit. „Kožešinová zvířata jsou chována právě pro kožešinu a chovatelé by byli sami proti sobě, kdyby se jejich zvířata sama poškozovala,“ říká Josef Duben.

Jak dále komentuje Duben, od našeho vstupu do Evropské unie se podmínky chovu kožešinových zvířat stále zpřísňují. A zatímco v roce 2000 u nás bylo přes 300 farem, dnes po zpřísnění podmínek a silné zahraniční konkurenci je jich asi desítka.

Alternativy jsou. Vlevo kožich z umělé hmoty PET
Alternativy jsou. Vlevo kožich z umělé hmoty PET
Foto | Petr Kutek / DAF

Jan Kaplan si stojí za tím, že o kožešinová zvířata je u nás dobře postaráno. A naopak zmiňuje, že pokud někdo těmto zvířatům škodí, jsou to právě aktivisté. A uvádí příklad, kdy v roce 2005 někdo ve Vítějevsi vypustil 1080 norků a zničil tak rodinnou farmu. „Část zvířat ve volné přírodě nepřežila, ale část se začala chovat jako predátoři a žrali všechno, co bylo kolem, a byl z toho jen velký problém,“ připomíná Jan Kaplan. „Svoboda zvířat je zásadně proti podobným akcím. Vypuštění norků ve Vítějevsi nám stále někdo předkládá, ale s tou akcí jsme neměli nic společného,“ hájí Svobodu zvířat Moravcová.

Podporu kampani Svobody zvířat vyjádřilo několik známých osobností. Podpořila ji mimo jiné například herečka, moderátorka a modelka Lejla Abbasová, svůj nesouhlas s kožešinovou módou vyjádřila i zpěvačka Marta Kubišová, herec a moderátor Petr Vacek nebo zpěvačka Petra Černocká.

Kožešinové farmy jsou v několika evropských zemích zakázány. „Mnohé vědecké studie i příklady z praxe dokazují, že na farmách nelze uzpůsobit životní podmínky pro zvířata tak, aby byly dodrženy jejich základní potřeby,“ říká Lucie Moravcová. Podle ní existuje jen jedna možnost - farmy kožešinových zvířat postupně zakázat. „V dnešní době, kdy existují velmi kvalitní alternativy pravých kožešin, není důvod, proč by zvířata měla být i nadále trápena jen kvůli módním rozmarům,“ uzavírá Moravcová.

Lidé, které kampaň osloví, mohou podepsat petici, žádající zákaz chovu kožešinových zvířat v ČR, adresovaný ministerstvu zemědělství, Státní veterinární správě a Zemědělskému výboru Poslanecké sněmovny.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist