https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svol-jarni-mraz-zpusobil-v-lesich-skody-na-mladych-porostech-za-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun

6.5.2024 19:59 | PELHŘIMOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist
V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
 

"Vlna dubnových mrazů nepoškodila jen ovocné stromy a vinice, ale významně negativně zasáhla i mladé lesní porosty vysazené po kůrovcové kalamitě," uvedl předseda sdružení Jiří Svoboda.

Několikadenní mrazy s teplotou až minus sedm stupňů Celsia podle sdružení ublížily hlavně stromkům vysazeným před dvěma až třemi lety. I v nižších polohách spálily čerstvě rašící pupeny citlivějších dřevin jako jsou duby, buky a jedle, ale překvapivě také olše. "Kolegové z Polabí zaznamenali škody dokonce i na desetiletých kulturách, které jsou již tři až čtyři metry vysoké," uvedl Svoboda.

Jarní mrazy podle sdružení patří mezi kritické události pro lesy mírného pásma. Způsobují poškození tkání rostlin, které ovlivňuje jejich růst a konkurenceschopnost. Negativně ovlivní i vývoj semenného roku a tím možnosti přirozené obnovy a způsobí například také roční ztrátu na přírůstu u listnatých dřevin.

"Zalesnění jednoho hektaru v nákladových cenách loňského roku činilo průměrně 150.000 korun, následná péče o tento porost v příštích pěti letech stojí zhruba také tolik. 'Doba sklizně' je ale sto let," uvedl předseda sdružení.

Připomněl to, že ministerstvo zemědělství nestátním lesníkům přes dva roky slibovalo příspěvek na adaptaci lesů na klimatickou změnu. Na nedávné konferenci SVOL ve Stříteži u Jihlavy ale ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že na tuto slíbenou podporu zatím nejsou peníze. SVOL podle předsedy žádá vládu, aby v dalších letech vyčlenila dost peněz alespoň na plné pokrytí příspěvků na hospodaření v lesích podle nařízení vlády číslo 30.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

6.5.2024 20:13
Smrkové letorosty spálené mrazem jsem viděl poprvé. Vánoční stromky asi nebudou tak pěkné.
Odpovědět
MM

Milan Milan

6.5.2024 21:19
Omrzly rašící duby staré i více 50 let, nejen mladé porosty. Pomrzly i lísky, akáty.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

6.5.2024 21:28
Klimatická zmena je neúprosná.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.5.2024 19:49 Reaguje na Vladimir Mertan
jo a je to oteplení nebo ovhlazení?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

7.5.2024 07:55
Snad každý rok jsme informováni, jak nepříznivé počasí poškodilo zemědělské plodiny, nebo dokonce keře a stromy. A vždy postižení vyčíslují škody ve stovkách milionů, nebo v miliardách, které pak nepožadují po pojišťovnách, ale po státu. Ještě jsem však nezaznamenal případ, že by majitelé lesů, sadů, vinic, nebo hospodařící zemědělec, při dobré úrodě, státu poděkoval za předchozí podporu a dobrovolně státu vrátil něco navíc, než co vyplývá z jeho daňové povinnosti. A tak vlastně rok co rok, všichni ze svých daní platíme, tu za údajně špatnou úrodu ovoce, tam zase za škody na obilovinách, teď snad budeme platit dokonce i za zmrzlé šišky na jehličnanech. A více si připlatíme i v obchodě - vždyť přeci každý ví, že je zboží málo, protože se neurodilo...
Odpovědět
Ra

Radek

7.5.2024 16:04
Tak do teď to byla zvěř co vám působila miardové škody . Teď se na vás zamračilo i počasí . Obdivuji za jak krátkou dobu dokážete vyčíslit škody , jen se trošku divím že vám zmrzlo , na před třemi roky vysázených stromech zmlazení , to tam ale nemáte mít , protože už je dávno sežrala spárkatá zvěř . Kde udělali soudruzi z NDR chybu
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.5.2024 19:58 Reaguje na Radek
blbý na státním rozpočtu je, že jej chce každý jen odrbat a vydrbat. Za týden vyčíslili škody, to teda sebou hodili, no a nebo se podívali z okna zprůměrovali obvod Zeměkoule, vydělili počtem stromů v lese a dostali "cenovku".


Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist