https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svycarsko-se-pridalo-k-cenovemu-stropu-na-ruskou-ropu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švýcarsko se přidalo k cenovému stropu na ruskou ropu

16.12.2022 18:40 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švýcarsko se dnes přidalo k cenovému stropu na ruskou ropu, který zavedly země ze skupiny G7 a Evropská unie. Oznámila to švýcarská vláda. Švýcarsko tak zakazuje převážet, obchodovat či zprostředkovávat transakce s ruskou ropou přepravovanou po moři, když její cena přesahuje 60 dolarů za barel (přes 1300 korun).
 

"Opatření platná ve Švýcarsku, jež se týkají cenového stropu na ropu, mají od teď stejný obsah, jako ta platná v EU," uvedla vláda v Bernu.

Ve Švýcarsku sídlí firma ruské skupiny Lukoil LITASCO, která se zabývá obchodem s ropou. Podle předchozích informací agentury Reuters firma přesídlila část svých zaměstnanců do Dubaje kvůli očekávanému zavedení sankcí.

Evropská unie začala opatření uplatňovat 5. prosince. Jelikož unijní státy zakázaly od stejného data i nákup ruské ropy přepravované po moři, tak se opatření vztahuje především na třetí země.

Švýcarsko v posledních měsících obvykle uplatňovalo unijní sankce uvalené na Rusko kvůli válce na Ukrajině. Podle ruské diplomacie tím země v očích Moskvy ztratila svou neutralitu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

16.12.2022 20:08
Mají Lukoil vypráskat celý. Kdy půjde před soud Nejedlý?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.12.2022 08:33
Ropu, kterou nemá z Ruska Evropa vozí do “ zámoří” za 55$ takže těžařimají tak max. 15 $,což jsou tak akorát náklady na těžbu. Tohle medvěda povalí. Normálně je za 80$
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 08:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Už aby to bylo. Tohle je první sankce, která skutečně cílí na nejcitlivějším místě, kremelská zrůda právě z krvavé ropy financuje celý ten parastát a tím i válku proti Ukrajině.
Ostatní sankce ho zmáčkly řádsky, ale tohle by ho mělo dorazit.
Odpovědět
ZK

Zan K.

18.12.2022 10:35
Švýcarsko se může přidat k čemukoli.Maj na to plné banky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist