https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ta-cr-novy-univerzalni-opylovac-pomuze-pestitelum-tresni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový univerzální opylovač od českých odborníků pomůže pěstitelům třešní

15.4.2021 18:53 | PRAHA (ČTK)
"Identifikovaný genotyp má vysokou hodnotu pro pěstitele třešní z důvodu možnosti univerzálního použití a tím i úspory nákladů na opylování u všech pěstovaných odrůd," řekl Lubor Zelený, který vede oddělení genetiky a šlechtění ve zmíněném ústavu.
"Identifikovaný genotyp má vysokou hodnotu pro pěstitele třešní z důvodu možnosti univerzálního použití a tím i úspory nákladů na opylování u všech pěstovaných odrůd," řekl Lubor Zelený, který vede oddělení genetiky a šlechtění ve zmíněném ústavu.
Čeští výzkumníci získali univerzální opylovač, který má pomoci pěstitelům třešní. Novinka by měla zvýšit úrodu a ušetřit pěstitelům čas i peníze. Na projektu pracovali odborníci z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích na Jičínsku v rámci Biotechnologického centra pro genotypování rostlin. O projektu informovala ČTK mluvčí Technologické agentury ČR Veronika Dostálová. TA ČR projekt podpořila v programu Národní centra kompetence.
 

Výzkumníkům se podařilo získat genotyp využitelný jako univerzální opylovač v třešňových výsadbách. Podle TA ČR už byl také schválený jako funkční vzorek. "Identifikovaný genotyp má vysokou hodnotu pro pěstitele třešní z důvodu možnosti univerzálního použití a tím i úspory nákladů na opylování u všech pěstovaných odrůd," řekl Lubor Zelený, který vede oddělení genetiky a šlechtění ve zmíněném ústavu.

Odborníci v projektu vytvořili také možnosti komerční analýzy samosprašnosti a cizosprašnosti nově vyšlechtěných genotypů v jediné reakci u šlechtitelů i pěstitelů třešní. Dále zpracovali analýzu nově vytvořených hybridů třešní a genotypů plánovaných pro možnou budoucí registraci. Podle odborníků je to klíčové pro zjištění jejich opylovacího potenciálu - pro další křížení i komerční využití v sadech. Tým také ověřil kompatibilitu různých odrůd křížením a provedením testů samosprašnosti.

Zástupci TA ČR připomněli, že využívání biologických metod je v Evropské unii legislativně dost omezené - zahrnuje třeba zákaz geneticky modifikovaných organismů (GMO) i přepisování genů v DNA. "To značně zužuje možnosti, které mají zemědělci a šlechtitelé k dispozici. Proto je důležité, že Biotechnologické centrum pro genotypování rostlin rozvíjí povolené metody celogenomového genotypování,“ zdůraznil předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Podle agentury se mezi odrůdami třešní z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy proslavily hlavně Kordia a Tamara. Kordia se od své registrace v roce 1981 stala světově uznávanou standardní odrůdou pěstovanou v mnohamilionových partiích stromků. Odrůda Tamara registrovaná v Česku v roce 2015 podle TA ČR začíná získávat ´významnou pozornost´ pěstitelů třešní.

Program Národní centra kompetence cílí na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Jeho záměrem je provázat již existující úspěšná centra, která vznikla za podpory TA ČR, Grantové agentury ČR a operačních programů s dalšími výzkumnými centry a jednotkami do jednoho integrovaného systému. Biotechnologické centrum pro genotypování rostlin je jedním z těchto center.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

15.4.2021 20:28
Super zpráva.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.4.2021 20:38
Dříve, když byl dostatek hmyzu, nebyly takové pičičárny zapotřebí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.4.2021 07:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Třešeň je cizosprašná, tudíž opylovače potřebuje. Některá odrůda je a některá není dobrý opylovač a o tom článek pojednává.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.4.2021 11:24 Reaguje na pavel peregrin
Totéž mi tvrdil můj otec, když jsme měli na chatě velkou třešeň, která každoročně plodila spoustu ovoce. Problém byl v tom, že byla na zahradě jediná a široko daleko nebyla žádná ani planá třešeň. Tak jsem z toho byl voľaako zmätený. Jenže pak ta třešeň zestárla, chytla klejotok, přestala plodit a nakonec jsme ji vykopali.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.4.2021 14:05
Pokud vím, jsou u třešní dvě opylovací linie, třešně z jedné opylovací linie neopylují třešně z druhé opylovací linie. Mezi řádky článku jsem vyčetl, že tato vyšlechtěná odrůda třešně, o které tady píšou, by snad měla účinně opylovat obě linie.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.5.2021 08:08
místo toho aby se chránily včely a hmyz, tak se vymýšlí ptákoviny....a ještě se k tomu selhání hrdě přihlásí
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist