https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tabor-ukoncil-plaseni-havranu-pocet-kolonii-klesl-na-33-hnizd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tábor ukončil plašení havranů, počet kolonií klesl na 33 hnízd

16.3.2020 00:19 | TÁBOR (ČTK)
Počet kolonií hnízdících havranů na Pražském sídlišti v Táboře po třech týdnech plašení pomocí dravců klesnul na 33 hnízd. / Ilustrační foto
Počet kolonií hnízdících havranů na Pražském sídlišti v Táboře po třech týdnech plašení pomocí dravců klesnul na 33 hnízd. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Počet kolonií hnízdících havranů na Pražském sídlišti v Táboře po třech týdnech plašení pomocí dravců klesnul na 33 hnízd. Loni jich ve stejnou dobu bylo 79. Obyvatelé si stěžovali především na hluk, který havrani dělají. Město zkoušelo v minulosti ptáky ze sídliště vyhnat, ale havrani se stále vraceli. Proto se rozhodlo oslovit sokolníky s káňaty. Novináře o výsledcích spolupráce se sokolníky řekl mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.
 

Tábor bylo prvním městem v republice, které použilo pro plašení havranů dravce. Dvořák dodal, že na konečné hodnocení experimentu je ještě brzy. "Přehnaný optimismus není na místě. V kolonii vládne dynamická situace, která se mění každým dnem. Některá hnízda přirozeně zanikají a vznikají nová. Je více než pravděpodobné, že do konce března další hnízda v kolonii přibudou," řekl Jiří Rozum z táborského městského odboru životního prostředí.

Sokolníci používali na plašení druh káně Harrisova. Město za tuto službu zaplatilo 81.000 korun. "V závěru plašení už havrani na přítomnost káňat nereagovali. Jejich hnízdní pud byl silnější než strach z dravců," uvedl Rozum.

Dodal, že městský úřad v minulosti zkoušel eliminovat havrany i tím, že shazoval některá hnízda. Ale efekt nebyl velký. "Před časem jsem v odborné literatuře narazil na informaci o plašení pomocí káňat. Proto jsme se rozhodli ji vyzkoušet," řekl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.3.2020 07:02
Oni se vrátí...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist