https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/takzvane-pestre-osivo-bude-mozne-snaze-uvadet-na-trh-novelu-podepsal-pavel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Takzvané pestré osivo bude možné snáze uvádět na trh, novelu podepsal Pavel

5.9.2023 19:20 | PRAHA (ČTK)
Semena
Semena
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Takzvané pestré osivo, oficiálně ekologický heterogenní materiál, budou moci pěstitelé snáze uvádět na trh. Nově postačí pouze oznámení příslušnému úřadu členského státu EU. Úpravu podmínek přinese vládní novela zákona o oběhu osiva a sadby, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Osivo a sadbu náležející k ekologickému heterogennímu materiálu je možné uvádět do oběhu v souvislosti s evropskými předpisy od loňského ledna.
 

Ekologický heterogenní materiál, označovaný jako pestré osivo, je druh rozmnožovacího materiálu, především osiva, který se od klasického rozmnožovacího materiálu liší tím, že nemusí náležet ke konkrétní odrůdě. Odrůda musí být registrovaná a osivo musí být certifikované. Vláda v důvodové zprávě uvedla, že zájem ze strany dodavatelů o ekologický heterogenní materiál je zatím minimální. Na tento materiál se budou vztahovat požadavky například na klíčivost nebo na informace na obalech. Nebude mít ale stanovené uznání v jedné z certifikačních kategorií jako podmínku uvedení osiva nebo sadby do oběhu.

Zákon zohledňuje i další novinku z evropského nařízení. Jde o možnost registrace nově vyšlechtěné odrůdy jako ekologické odrůdy vhodné pro ekologické zemědělství. Zavádí se i možnost dobrovolné registrace některých odrůd náležejících k druhu uvedenému v druhovém seznamu, tedy v příslušné vyhlášce z roku 2010.

Sněmovna novelou dočasně zúžila povinnost zemědělců evidovat elektronicky hnojiva a další látky a poskytovat tyto údaje úřadu. Nyní mají tuto povinnost zemědělci hospodařící na nejméně 20 hektarech. Od příštího února se má hranice zvýšit na 200 hektarů, od ledna 2025 snížit na 100 hektarů a od ledna 2026 se navrátit zpět na 20 hektarů. Zemědělci se podle poslanců nestíhají do systému registrovat.

Dolní komora přidala do předlohy také opatření pro používání mobilních čisticích zařízení pro osiva. O jejich použití začíná být podle zdůvodnění úpravy mezi dodavateli osiva zájem. "Opatření jsou nutná k tomu, aby Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský mohl i v případě použití těchto mobilních zařízení vykonávat činnosti v rámci povinného uznávacího řízení a kontrolu uvádění osiv do oběhu," uvedli předkladatelé pozměňovacího návrhu. Usnadní se s ohledem na praxi sledovatelnost rozmnožovacího materiálu. Tento materiál má být jednoznačně označen ve všech fázích výroby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist