Temelín mění na I. bloku separátory, stoupne tak výkon
Výměna separátorů zahrnuje 453 činností, jde o jednu z nejnáročnějších prací při odstávce bloku. Separátor váží 110 tun, je dlouhý 30 metrů a vysoký čtyři metry. Přes transportní koridor ho museli energetici zvednout na strojovnu do výšky 15 metrů. "Pozice separátorů jsou přesně dané, aby je bylo možné spojit s okolní technologií. Proto jsme je museli usadit s milimetrovou přesností," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.
Umístit takto jeden separátor zabralo osmihodinovou směnu. Specialisté použili mostový jeřáb s nosností 125 tun. "Náročné bude i napojení na další technologii. V praxi to znamená, že technici ze Škody JS musí každý separátor propojit s šesti desítkami potrubí o průměru od dvaceti milimetrů do lehce přes dva metry. Vše pak budeme ověřovat zkouškami," sdělil člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Při odstávce I. bloku, která začala na konci března a potrvá asi dva měsíce, vymění v Temelíně zhruba čtvrtinu paliva. Podílí se na ní asi 1000 pracovníků ČEZ a dodavatelských firem. Platí proto přísná koronavirová opatření. "V praxi to může znamenat až tisíc testů zaměstnanců i dodavatelů denně," řekl Sviták. Odstávka druhého bloku začne v červenci.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 4,8 TWh.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
vaber
8.4.2021 08:36kolik toho bude u nás vyrobeno pro novou elektrárnu?
Jiří Daneš
8.4.2021 15:57 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
8.4.2021 17:25 Reaguje na Jiří DanešTen "přebytečný" průmysl se neměl šanci uživit, funguje jen to, do čeho Západ investoval bilióny a tím zaplatil ten dluh.
vaber
8.4.2021 16:57 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
8.4.2021 17:28 Reaguje na vaberBřetislav Machaček
9.4.2021 10:01 Reaguje na vaberTak daleko už došla ekologizace průmyslu, že budeme
závislí i na dovozu konstrukčních ocelí a brzy i té
energie potřebné pro jakoukoliv výrobu. Stane se z nás
válečné Japonsko, které po odříznutí od surovin šlo
do kytek. Evropa bude živořícím ekologickým ostrovem
v moři prosperujících "ropáků" a to bude teprve ta
neustále omílána "bezpečnost".