https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/teplarna-prerov-rocne-spotrebuje-az-114-000-tun-paliva-z-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Teplárna Přerov ročně spotřebuje až 114.000 tun paliva z odpadu

18.10.2018 00:33 | PŘEROV (ČTK)
Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů.
Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů. Informace byla získána z databáze EIA. Nová spalovací technologie podle města i společnosti Veolia Energie ČR splní nejpřísnější limity a výrazně sníží emise z teplárny. Zhruba dvoumiliardovou investici zaplatí skupina Veolia, které teplárna patří. Nové zdroje tepla by měly v Přerově začít fungovat do konce roku 2022.
 

Projekt modernizace přerovské teplárny počítá s instalací dvou nových zdrojů tepelné energie. Jeden bude spalovat biomasu a tuhé alternativní palivo a druhý zemní plyn. Zatímco nyní může být v přerovské teplárně ročně spáleno až 200.000 tun uhlí a 20.000 tun biomasy, po instalaci nových kotlů se už černé uhlí používat nebude. Tuhého alternativního paliva vyrobeného z odpadu bude možné ročně spálit až 114.000 tun a biomasy 20.000 až 178.300 tun.

V novém zdroji tepla bude podle zveřejněné dokumentace spalována biomasa zároveň s tuhým alternativním palivem. Maximální hodnota spotřeby tuhého alternativního paliva 114.000 tun za rok odpovídá současnému spalování biomasy v projektovaném množství 20.000 tun za rok. "V případě tuhého alternativního paliva je záměrem investora používat tuhé alternativní palivo vyrobené převážně z lokálních zdrojů a přispívat tak k naplňování plánů odpadového hospodářství Olomouckého kraje," stojí v oznámení Veolia Energie ČR.

Plánovaná modernizace teplárny podle zástupců radnice pomůže připravit Přerov na změnu systému nakládání se směsným komunálním odpadem, který od roku 2024 už nebude možné bez úpravy ukládat na skládky. Obyvatelé Přerova vyprodukují ročně zhruba 13.300 tun komunálního odpadu. V únoru při podpisu memoranda o tomto projektu zástupci radnice připustili, že nová technologie může být společná pro více měst, jak je to běžné v Německu či Rakousku.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje v září po dlouhé diskusi schválilo založení akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která má v příštích letech pro města a obce zajišťovat likvidaci zbytkového komunálního odpadu. Zatímco podle hejtmanství nová společnost pomůže samosprávám vyřešit likvidaci zbytkového odpadu, tak podle kritiků z řad opozice je projekt pro města a obce rizikový.

Podle senátorky a opoziční krajské zastupitelky Jitky Seitlové (Koalice pro Olomoucký kraj) bude odpad od této nové společnosti odebírat jiná firma, přičemž se neoficiálně hovoří o výrobci tepla pro Přerov. "Jisté je, že záměr s odpadem v tichosti připravuje. Původně se zde uvažovalo o spalovně, nyní to ale má být speciální kotel, který bude odpad spalovat s příměsí biomasy," uvedla.

Přerov otázku zpracování odpadu řeší již několik let. Dříve se uvažovalo o tom, že ve městě bude spalovna Olomouckého kraje, což obyvatelé odmítali. Zastupitelé kvůli tomu schválili, že by v takovém případě o záměru rozhodli lidé v referendu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

24.10.2018 15:39
Tak to přece jde, akorát se musí přizpůsobit názvosloví. Odpadářské firmy se také pustí k lizu, jen doufám, že to nebude přes MBÚ.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist