https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tesla-u-berline-oslavuje-svou-prvni-evropskou-tovarnu-kritice-navzdory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tesla v Berlíně oslavuje svou první evropskou továrnu, kritice navzdory

11.10.2021 01:34 | BERLÍN (ČTK)
"Jsme připraveni zahájit výrobu za několik měsíců, v listopadu nebo v prosinci. První auta budeme dodávat, doufejme, v prosinci," uvedl Elon Musk.
"Jsme připraveni zahájit výrobu za několik měsíců, v listopadu nebo v prosinci. První auta budeme dodávat, doufejme, v prosinci," uvedl Elon Musk.
Zdroj | Pexels
Americká automobilka Tesla uspořádala v Grünheide u Berlína, kde roste její první evropská továrna, velký hudební festival. Osobně se ho zúčastnil i šéf firmy Elon Musk a uvedl, že první auta by tam z nové výrobní linky měla sjet ještě letos. Firma už sice začala stavět, ale činí tak jen na základě předběžného povolení a musí proto čelit protestům části místních obyvatel, píše AFP.
 

Časem by Tesla chtěla ve svém prvním evropském závodě vyrábět až 10 000 vozů denně. Předložila také plán na investici pěti miliard eur (127 miliard korun) na výstavbu továrny na baterie s kapacitou 50 GWh, jíž by měla továrna dosáhnout ke konci příštího roku. Tesla se ale obává, že bude mít obtíže se sháněním zaměstnanců a tak Musk dnes vyzval lidi, aby se hlásili z celé Evropy, napsal Reuters.

Tesla v Grünheide, což je několik kilometrů jihovýchodně od Berlína, uspořádala velký hudební festival, přijely foodtrucky s vegetariánským občerstvením i pouťové atrakce. Firma věnovala 9000 vstupenek, přednostně místním obyvatelům.

"Jsme připraveni zahájit výrobu za několik měsíců, v listopadu nebo v prosinci. První auta budeme dodávat, doufejme, v prosinci. V této továrně chceme ve velkém množství vyrábět levná elektrická auta a uspíšit tak energetický přechod," uvedl Elon Musk.

Tesla původně plánovala zahájit produkci letos v červenci. Na jaře však uvedla, že směřuje k zahájení výroby a dodávek koncem letošního roku, a ostře kritizovala zdlouhavé regulační procedury v Německu.

Americká automobilka v současnosti staví na základě předběžného povolení z roku 2019. Konečné povolení musí vydat braniborský úřad pro ochranu životního prostředí. Navzdory riziku, že Tesla povolení nedostane, je závod prakticky hotový, píše AFP. Podle ministra hospodářství Braniborska, kde areál leží, má Tesla 95procentní šanci, že povolení získá, píše Reuters.

Zvláštní režim, spolu s obavami místních o dopad továrny na životní prostředí a zdroje vody, příliš nezlepšuje image Tesly v regionu. Dnešní festival měl být vstřícným gestem na usmířenou, píše AFP. Před vstupem do areálu přesto lidé demonstrovali a provolávali hesla "zastavte Teslu" nebo "voda a les neslouží pro soukromý zisk".

Tesla chce ve svém závodě v Grünheide zpočátku vyrábět 150.000 elektromobilů ročně. Postupně hodlá objem produkce zvýšit až na půl milionu ročně. Předpokládá se, že nový závod vytvoří tisíce pracovních míst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.10.2021 12:00
Kdo to bude kupovat ?
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.10.2021 12:44 Reaguje na smějící se bestie
Instituce to dostanou příkazem (a k tomu navýšený rozpočet, který jim zaplatíme), firmám to vnutí jejich PR manager ...
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.10.2021 12:52
Takže se tu žerou zelení s nositeli elektrického pokroku.
Zajímavé, nechtěli by trochu přidat na intenzitě? ;-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist