https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/testovani-uhynulych-prasat-a-divocaku-ve-zlinskem-kraji-africky-mor-neprokazalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Testování uhynulých prasat a divočáků ve Zlínském kraji africký mor neprokázalo

21.2.2024 19:03 | ZLÍN (ČTK)
Veterináři ve Zlínském kraji loni preventivně vyšetřili na africký mor prasat 69 uhynulých prasat domácích v chovech. U žádného z nich se nákaza neprokázala, řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. O rok dříve veterináři v regionu vyšetřili 80 prasat domácích, ani tehdy u žádného africký mor nezjistili. Pracovníci krajské veterinární správy loni pokračovali také v monitoringu afrického moru prasat u uhynulých divočáků. Vyšetřili jich 101, meziročně o šest méně, ve všech případech s negativním výsledkem.
 

Veterináři vyšetřují prasata, u nichž nejsou zcela zjevné příčiny úhynu. Informace o nich získávají od chovatelů, v případě divočáků od myslivců. Monitoring v regionu souvisí s rozšířením nákazy africkým morem v Německu, Polsku a na Slovensku, v tuzemsku se vyskytuje v Libereckém kraji. Podle veterinářů existuje riziko jejího dalšího šíření. "S ohledem na situaci na Slovensku jsme ve stavu nákazové bdělosti. Ale nedá se říct, že by nejbližší ohnisko bylo pár kilometrů od hranic. Jedná se o vzdálenost přibližně 80 kilometrů od hranic s Českou republikou," řekl Kamarád.

Africký mor prasat se v tuzemsku poprvé objevil v červnu 2017 u Zlína. Mimo území Zlínska se tehdy nerozšířil. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili nákazu u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nedostala. Evropská komise v březnu 2019 informovala, že je Česká republika oficiálně považována za stát bez nákazy. Změnilo se to koncem roku 2022, kdy testy potvrdily nákazu u uhynulého divočáka v Libereckém kraji.

Dosud veterináři v Libereckém kraji evidují desítky případů uhynulých divočáků nakažených africkým morem. Kvůli nákaze jsou tam vymezena dvě uzavřená pásma. Veterináři je vytyčili kolem míst nálezů nakažených zvířat. Jedno je v okolí Frýdlantu na Liberecku, druhé na Českolipsku. Obklopuje je nárazníková oblast, která sahá od česko-polské hranice až za Máchovo jezero k Bělé pod Bezdězem a Bakovu nad Jizerou ve Středočeském kraji. V celé oblasti mohou divočáky lovit jen proškolení lovci a každý ulovený kus se musí vyšetřit na africký mor.

Africký mor prasat je akutní onemocnění, nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, infikovaná zvířata je nutné utratit. Největším zdrojem nákazy jsou uhynulá divoká prasata. Podle odborníků je virus afrického moru prasat velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, kupříkladu v mraženém mase může přežívat několik let. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou být ale jejími přenašeči.


reklama

 
Viktor Chrást
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist