https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tezba-v-lomu-bilina-by-mohla-skoncit-do-roku-2030-rekl-mluvci-cez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba v lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, řekl mluvčí ČEZ

25.6.2024 01:22 | PRAHA (ČTK)
Kolesové rypadlo a bagr na lomu Bílina
Kolesové rypadlo a bagr na lomu Bílina
Foto | MAKY.OREL / Wikimedia Commons
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, nikoliv v roce 2035, do kterého získal povolení těžby. Skončit s těžbou uhlí do roku 2030 je strategií skupiny ČEZ, Bílina by ale zůstala v provozu až do roku 2035, pokud by nastala nečekaná situace, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zástupci polostátní firmy na valné hromadě společnosti dále uvedli, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Ještě před 20 lety elektřina z uhlí tvořila hlavní část zisku firmy, v současnosti nejvíce elektřiny ČEZ vyrábí jaderné elektrárny.
 
"Předpokládáme, že těžba uhlí skončí do roku 2030 - a tím i těžba v Bílině. Ale uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na energetických trzích. Zažili jsme to před dvěma roky, kdy začala energetická krize vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. V takový moment se vše mění. Zatím se k zastavění těžby v Bílině do roku 2030 nezavazujeme žádným silným příslibem, ale samozřejmě náš předpoklad je, že do roku 2030 končí využívání hnědého uhlí v České republice," uvedl Kříž.

Podle mluvčího je třeba mít rezervy, kdyby se stalo cokoliv neočekávaného. Kdyby teplárny nestihly změnit svoji výrobní bázi a v některých městech by teplárny potřebovaly uhlí, těžba v Bílině by zůstala i po roce 2030, řekl. Povolení k těžbě v lomu mají Severočeské doly ze skupiny ČEZ od báňského úřadu do roku 2035.

Proti prodloužení těžby dlouhodobě protestuje řada ekologických organizací. Greenpeace ČR a Hnutí Duha v tiskové zprávě reagovaly, že společnost ČEZ v elektrárně Ledvice odebírající velkou část uhlí z Bíliny vzdala plán na instalaci látkového filtru a testuje jiné možnosti jak srazit emise rtuti pod emisní limit.

"Pokud se jí to nepodaří, bude žádat o prodloužení výjimky u této elektrárny takzvaně 'na dožití', tedy do ukončení provozu. To by ovšem znamenalo, že nejnovější uhelný elektrárenský blok v Česku, který odebírá velkou část uhlí z Bíliny, by zavřel nejpozději do roku 2029, protože výjimky lze získat jen na osm let od jejich zavedení v roce 2021," uvedly organizace.

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, podotkl, že stále je třeba dořešit i překračování hygienických hlukových limitů, ke kterému podle něj v lomu stále dochází. "Horší zprávou také je, že ČEZ plánuje nahradit uhlí ve velkém zemním plynem, tedy jedno fosilní palivo druhým," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.6.2024 06:57
jsem zvědavý na to, jestli Tykač na Jaře 2025 skutečně zavře Počerady a Chvaletice a svoje dva lomy Vršany a ČSA.

Za stávající situace těžba hnědého uhlí není rentabilní a rok 2030 v zásadě nedává smysl, mělo by dojít k uzavření dříve ale chápu, že si chtějí nechat zadní vrátka.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.6.2024 07:32 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Sice nemám takový bizeps, ale děsí mě to taky. Tedy dnešní evropská energetická politika. Takže nedivočit, nebláznit, jeden nikdy neví...

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-desi-me-to-schwarzenegger-rozcupoval-umrtveni-nemeckych-jadernych-elektraren-40477542
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2024 15:48 Reaguje na Karel Zvářal
ono by bylo lepší, kdyby si každý jel podle sebe ale aby si pak nestěžoval.
Jenže přenosová síť se nebude zastavovat na hranicích, což je v zásadě velká škoda.... ať se každý stát vykoupe ve svém energetickém dobrodružství.
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.6.2024 12:05
Těžba by neměla skončit, na to je uhlí moc duležitá jediná domácí surovina, jinak končí celý stát. dá se prodávat do V4, do SRN ne, neb ti uhlí nechtějí, či vyrábět aktivní uhlí např.
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

25.6.2024 18:05 Reaguje na Jarka O.
Právě proto, že je důležitá surovina, tak by měla zůstat jen jako rezervní, tj. těžit ano, ale v malém mnosžství pro jiné než energetické účely. Z důvodu, aby zůstaly zachovány stroje a kvalifikovaní pracovníci. Vyvážet uhlí pro energetické účely kamkoli do zahraničí je hloupost. Svět neskončí za dvacet let, nemusíme vše hned prožrat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.6.2024 18:14 Reaguje na Radim Zaňka
já si myslím, že celý green deal je kravina, a že bychom měli držet kvalifikaci lidí a provozuschopnost techniky, abychom po ropném zlomu (přijde-li) opět byli schopni spustit fischer-tropsche. prohnat uhlí komínem je marnotratnost.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2024 19:28 Reaguje na Radim Zaňka
hnědé uhlí v zásadě nemá smysl udržovat v těžbě.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.6.2024 09:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale má, dnes bohužel rozhodují zelení plašani.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.6.2024 07:07 Reaguje na Radim Zaňka
Nejsou mi blízká slova probrat, rezervní,atd. Obchod s vlastními surovinami, hnědého uhlí např do Polska, nebo využití v průmyslu slouží lidem i vlastnímu státu,z hospodářství žije celý západ. Není důvod, proč by se uhlí nemělo dál využívat na cokoliv, co je zrovna nyní potřeba.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.6.2024 07:08 Reaguje na Jarka O.
Oprava:ne probrat, nýbrž prožrat...
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.6.2024 13:09
Už dávno za socialismu plánovali komunisté ukončení spalování uhlí a jeho využití jako cenné suroviny pro chemický průmysl. Energie z uhlí měla být nahrazena atomovými elektrárnami. V každém kraji měla být jedna a mimo to měly být i atomové teplárny u velkých měst. Jak vidno, měli komunisté mnohem reálnější plány.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2024 19:32 Reaguje na Jaroslav Pokorný
jen se jim zásadně nepodařila realizace.
Uvidíme, jak se popasují s Modulárními reaktory (MMR).

Pokud místo dálonic a nesmyslné VRT nebudeme urachleně vytvářet konstantní energetiku, tak to žádná paráda nebude.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.6.2024 09:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
jen se jim zásadně nepodařila realizace. .............

Máte na mysli, že postavili jen dvě atomky a u další, Temelín, jen začaly s plány? Ale ty atomky měly být stavěny průběžně a neustále. Kvůli tomu bylo rozšiřováno jaderné studium a také vybudováno jaderné strojírenství v Plzni.
Mimochodem, na atomové strojírenství si netroufly ani takové státy jako třebas Itálie či Španělsko.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist