https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/thajsko-bojuje-s-pozarem-nedaleko-prirodniho-parku-ktery-je-na-seznamu-unesco
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thajsko bojuje s požárem nedaleko přírodního parku, který je na seznamu UNESCO

31.3.2023 15:15 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | skeeze / Pixabay
Stovky thajských hasičů a vojáků bojují s lesním požárem, který se rozhořel necelých 100 kilometrů severovýchodně od metropole Bangkoku. Plameny bezprostředně neohrožují žádné město, hoří ale v blízkosti nejstaršího thajského národního parku, který je na seznamu přírodního dědictví UNESCO, informovala agentura AFP. Požár rovněž přispívá ke znečištění ovzduší, kvůli němuž bylo podle AFP v Thajsku od začátku roku ošetřeno v nemocnicích 1,7 milionu lidí.
 

Požár již zničil nejméně 800 000 metrů čtverečních lesa na třech kopcích v provincii Nakchon Nájok, dva okresy tam vyhlásily stav nouze. Hoří nedaleko národního parku Kchao Jaj, který je součástí lesní oblasti, jež se táhne až ke kambodžské hranici a byla zapsána na seznam UNESCO.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča pověřil řízením hasicích operací ministra vnitra. Ve čtvrtek předseda thajské vlády rovněž požádal Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) o pomoc v boji proti znečištění ovzduší v Thajsku, k němuž podle něj přispívá záměrné vypalování porostů v sousedních zemích, jako je Barma, Kambodža a Laos.

Smogem jsou v Thajsku zasaženy i populární turistické oblasti jako například chrámové město Čchíengmaj. To se podobně jako město Čchíengráj ocitlo tento týden na prvním místě žebříčku aktuálně nejvíce zamořených měst na světě, který vytváří švýcarská organizace IQAir.

Thajské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že od začátku roku bylo 1,73 milionu lidí ošetřeno v nemocnicích s dýchacími problémy v důsledku znečištění ovzduší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.3.2023 15:25
A ti Přátelé požárů z petice k tomu nemají co říct? Třeba nějaké moudro, že požáry do přírody patří...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist