https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/thunbergova-a-dalsi-aktiviste-zablokovali-hlavni-vchod-do-svedskeho-parlamentu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thunbergová a další aktivisté zablokovali hlavní vchod do švédského parlamentu

11.3.2024 19:01 (ČTK)
Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová a další lidé dnes zablokovali hlavní vchod do švédského parlamentu. Svým protestem vsedě žádali razantní reformy, které by pomohly zastavit klimatické změny, a kritizovali údajnou nečinnost politiků, informovala agentura Reuters.
 

Podle agentury AP demonstranti zatarasili nejméně dva vstupy do budovy švédského parlamentu ve Stockholmu, včetně hlavního vchodu. Poslanci proto využili jiné vstupy.

"Blokujeme vchody do parlamentu na protest proti pokračujícímu ničení životního prostředí. Kvůli klimatické krizi již umírají lidé. To musí skončit," prohlásila Thunbergová. "Vyzýváme všechny, kdo mohou, aby se k nám připojili," uvedla.

"Švédská vláda, stejně jako všechny ostatní vlády světa, nepovažuje klimatickou krizi za krizi a dává přednost krátkodobým ekonomickým ziskům před životy lidí a planety," dodala.

Thunbergová zahájila své ekologické aktivity v roce 2018 právě demonstracemi před švédským parlamentem. Posléze se k ní připojily desetitisíce studentů ze Švédska i dalších evropských států a Thunbergová se stala hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které si dalo za cíl přimět zejména politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování.

Loni Thunbergovou opakovaně policie zadržela nebo odnesla z protestních míst v několika různých zemích, včetně Švédska, Norska či Německa. Minulý měsíc britský soud aktivistku zprostil obvinění z narušení veřejného pořádku na londýnském protestu proti fosilním palivům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

11.3.2024 20:44
Má to marné Gretko.Tvoje chvílka slávy je pryč a už se nikdy nevratí
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.3.2024 20:45 Reaguje na karel krasensky
MáŠ
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.3.2024 20:49 Reaguje na karel krasensky
Vsaďme se, že bude prudit ještě jako stařena po pás ve sněhu.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.3.2024 07:57 Reaguje na Karel Zvářal
ta už je takto naprogramovaná a asi si i dobře uvědomuje že jí to zabezpečí pohodlný život nafurt !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.3.2024 08:16 Reaguje na radim buffalo tobias
Na druhou stranu - přiznejme si, že tato mírná forma protestu je ještě v normě. Mě berou lepiči, znečišťovatelé fasád a uměleckých děl. Takové sabotéry bych neváhal trestat vězením.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.3.2024 07:55 Reaguje na karel krasensky
ale stále je používána jako symbol a kdyby ji odsoudili nebo nějak přetáhli obuchem, tak by byla konečně mučednice ! o což jim asi i jde.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.3.2024 09:54
Ekologismus je její bussines. Ta nikdy nebude pracovat. Ani pro ochranu přírody. To by se musela něco naučit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2024 10:09
Problém, je že je to pořád stejné a nepřichází s čímkoli konstruktivním.
Odpovědět

Radek Čuda

12.3.2024 12:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Ona osobně za to myslím ani nemůže, prostě ... každej jsme nějak ujetej. A že se z ní začala dělat hotová světice a hrdinka a symbol ... to je samozřejmě průser, ale ne její, bo ona je spíše obětí ... a čím dál více bude.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.3.2024 07:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy snad čekáte, že s něčím převratným přijde?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

13.3.2024 14:47
Greto tvůj čas již pominul
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.3.2024 17:55
Naivní a teď i podvedená holka? Jen začala tlačit na pilu plnění slibů, tak ti klima zachránci co jí např. před časem v OSN ve stoje tleskali, slzeli dojetím, teď na ni posílají policajty. No jo, holt už se zřejmě politikům nehodí. Kšeft už je rozjetý, GD vymyšlený, deklarace a regulace přijaté, dotace rozdělené, daně a penězovody nastavené.....že to nebude mít na klima žádný vliv? No to jim nějaká Grétička nebude dokazovat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist