https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/thunbergova-byla-hostujici-editorkou-bbc-mluvila-s-attenboroughem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thunbergová byla hostující editorkou BBC, mluvila s Attenboroughem

31.12.2019 00:32 | LONDÝN (ČTK)
Ekologická aktivistka Greta Thunbergová se včera na tři hodiny stala hostující editorkou britské rozhlasové stanice BBC Radio 4 a do programu během té doby zařadila například rozhovor s šéfem britské centrální banky Markem Carneym nebo přírodovědcem Davidem Attenboroughem. / Ilustrační foto
Ekologická aktivistka Greta Thunbergová se včera na tři hodiny stala hostující editorkou britské rozhlasové stanice BBC Radio 4 a do programu během té doby zařadila například rozhovor s šéfem britské centrální banky Markem Carneym nebo přírodovědcem Davidem Attenboroughem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ekologická aktivistka Greta Thunbergová se včera na tři hodiny stala hostující editorkou britské rozhlasové stanice BBC Radio 4 a do programu během té doby zařadila například rozhovor s šéfem britské centrální banky Markem Carneym nebo přírodovědcem Davidem Attenboroughem. Kromě toho stanice odvysílala i rozhovor s mladou Švédkou a jejím otcem. Oba mluvili i o tom, jak jim život změnila náhlá popularita, která z šestnáctileté studentky udělala celosvětově známou tvář boje proti klimatickým změnám.
 

S popularizátorem vědy Attenboroughem pořídila rozhovor sama Thunbergová a během rozmluvy po Skypu mu řekla, že ji inspiroval k tomu, aby se začala v boji proti změnám klimatu více angažovat. Přírodovědec na oplátku ocenil, že švédská dívka "probudila svět" a že jako ekologická aktivistka "dosáhla toho, čeho lidé, kteří se tématu věnují přes dvacet let, nebyli schopni dosáhnout".

V tříhodinovém bloku na Radio 4 se vysílal i rozhovor s guvernérem centrální banky Carneym, který konstatoval, že tempo, jímž finanční sektor začal tlumit investice do fosilních paliv, bylo pomalejší, než bylo třeba. Citoval také analýzu, podle níž by při současných ekologických závazcích podniků mohly globální teploty do konce století stoupnout až o 3,8 stupně Celsia, což je vysoko nad hranicí 1,5 stupně, kterou jako hraniční uvádějí vědci. Oteplení o čtyři stupně by podle předpovědí mohlo zvednout hladiny moří až o devět metrů, což by zasáhlo 760 milionů lidí.

BBC kvůli včerejšímu speciálnímu vysílání vyslala do Švédska svého redaktora, který pořídil i rozhovory s Thunbergovou a jejím otcem Svantem. Ten popsal, jak těžké bylo pro rodinu období, kdy dcera Greta bojovala s depresemi, a jak ji její současné angažmá ekologické aktivistky baví. Připustil ale, že se mu nelíbilo, když dívka kvůli pravidelným klimatickým stávkám vynechávala školní docházku, a že se o ni bojí kvůli nevybíravé kritice a vymyšleným zprávám. "Naprosto upřímně nevím, jak to dělá, ale většinu času se tomu směje. Připadá jí to legrační," řekl.

Stejně to popsala i Thunbergová, kterou řada lidí včetně mnoha světových státníků uráží a zesměšňuje. Například brazilský prezident Jair Bolsonaro ji nazval "spratkem", americký prezident Donald Trump zase na sociálních poznamenal, že má problémy se zvládáním emocí. "Tyhle útoky jsou prostě legrační, protože tím zjevně nic nemyslí. Lépe řečeno vypovídají o tom, jak moc jim nahánějí strach mladí lidé, kteří přinášejí změnu, o kterou oni nestojí," řekla Švédka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist