https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/timmermans-souhlasi-aby-klimaticke-konferenci-predsedal-sef-ropne-spolecnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Timmermans souhlasí, aby klimatické konferenci předsedal šéf ropné společnosti

27.1.2023 16:23 | BOGOTA (ČTK)
Timmermans
Timmermans
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který zodpovídá za klimatickou politiku EU, souhlasí s tím, aby příští klimatické konferenci OSN (COP28) ve Spojených arabských emirátech předsedal šéf tamní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Řekl to dnes agentuře EFE při návštěvě Kolumbie. Proti výběru Džábira tento týden protestovalo několik stovek ekologických organizací, které vyzvaly generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby předsedu konference vyměnil.
 

"Znám Sultána Džábira dost dlouho. Je jedním z mála představitelů ropného a plynařského průmysl, který dlouhodobě investuje do snížení uhlíkové stopy," řekl Timmermans. Místopředseda EK dodal, že chápe, že aktivistům může vadit, že bude konferenci řídit zástupce ropného průmyslu. Podle nizozemského politika je však pro dosažení klimatických cílů nutné "změnit odvětví těžby ropy a plynu". "Nezměníme toto průmyslové odvětví jen tím, že ho vytlačíme a neumožníme mu, aby se učil od těch v tomto odvětví, kteří jako první udělali krok správným směrem," dodal Timmermans. Podle něj chce šéf ADNOC vést ropný sektor "úplně jiným směrem" než dosud.

Zhruba 450 organizací vyzvalo tento týden generálního tajemníka OSN Guterrese, aby odvolal šéfa ropné společnosti z čela letošní klimatické konference, která se uskuteční ve Spojených arabských emirátech. Podle nich je Džábir "hrozbou pro legitimitu a účinnost COP 28". Podle nich je ADNOC je 12. největším producentem ropy a patří mezi největší znečišťovatele na světě. "Máme-li mít ještě nějakou naději na zastavení klimatické krize, tak COP nesmí nijak ovlivňovat průmysl fosilních paliv," uvedly ekologické organizace.

Klimatická konference se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince. Loňská konference v egyptském Šarm aš-Šajchu skončila po přijetí ostře diskutovaného textu o pomoci chudým zemím postiženým změnou klimatu, ale bez nových závazků zaměřených na snížení emisí skleníkových plynů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

27.1.2023 20:54
"Podle nich je Džábir "hrozbou pro legitimitu a účinnost COP 28"."

Copak měly COP1-27 nějakou legitimitu a účinnost? Džábir nemá co zkazit! Bude pokračováno v divadle na ochranu klimatu pro 8 miliard diváků. Problém je, že si mnozí herci myslí, že nejsou na divadle a opravdu pro klima něco dělají.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist