https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisice-lidi-protestovaly-na-mauriciu-kvuli-uniku-ropy-z-lodi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíce lidí protestovaly na Mauriciu kvůli úniku ropy z lodi

31.8.2020 02:01 | PORT LOUIS (ČTK)
Mauricijský spisovatel Khalil Cassimally upozornil, že veřejné demonstrace nejsou na ostrově běžné, ale jednou z věcí, která tam lidi spojuje, je moře. To je považováno za jeden z klenotů této ostrovní země.
Mauricijský spisovatel Khalil Cassimally upozornil, že veřejné demonstrace nejsou na ostrově běžné, ale jednou z věcí, která tam lidi spojuje, je moře. To je považováno za jeden z klenotů této ostrovní země.
Desítky tisíc lidí na ostrově Mauricius protestovaly v sobotu proti pomalé reakci vlády na únik ropy z havarované japonské lodi, a kvůli alarmujícímu nálezu desítek mrtvých delfínů v posledních dnech. Nehoda lodi je nejhorší ekologickou katastrofou na Mauriciu za mnoho let, upozornila agentura AP.
 

Loď MV Wakashio před více než měsícem narazila na korálový útes nedaleko ostrova. Kvůli prasklině v palivové nádrži z ní pak začalo unikat palivo. V polovině srpna se loď rozlomila a rozlehlou oblast, kterou obývají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin, znečistilo asi 1000 tun paliva. Přibližně tři tisíce tun suroviny, která v nádržích na palubě zbyla, se s pomocí odborníků podařilo odčerpat.

Demonstranti pokojně pochodovali hlavním městem. Někteří z řečníků vyzvali nejvyšší představitele, aby odstoupili. Kromě ostrova Mauricius se protesty konaly také v Londýně, Paříži a v australském Perthu.

Mauricijský spisovatel Khalil Cassimally upozornil, že veřejné demonstrace nejsou na ostrově běžné, ale jednou z věcí, která tam lidi spojuje, je moře. To je považováno za jeden z klenotů této ostrovní země. Další protest je podle něj naplánován na 12. září a uskuteční se v jedné z nejvíce zasažených pobřežních vesnic Mahebourg.

Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty. V jeho vodách žije široká škála ryb, ostrov patří i mezi vývozce tuňáků. Země je vysoce závislá na cestovním ruchu, únik ropy tak je tvrdou ranou, která se přidala k prudkému poklesu mezinárodní turistiky v důsledku pandemie.

Úřady v pátek uvedly, že moře vyplavilo nejméně 39 mrtvých delfínů, ale zatím není jasné, co je zabilo. Vláda tvrdí, že při dvou pitvách se vliv pohonných hmot nenašel, úmrtí tak označila za smutnou náhodu. Organizace na ochranu přírody Eco-Sud ale vyzvala, aby své stanovisko zveřejnili také nezávislí experti. Někteří odborníci se obávají, že smrt delfínů mohly způsobit chemikálie v pohonných hmotách, které se rozpouštějí ve vodě.

Obyvatelé a ekologové také požadují, aby se vyšetřilo, jak se mohlo stát, že loď se odklonila daleko mimo svůj kurz. Kapitán a první důstojník už byli zatčeni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BP

Bohdan Podlena

31.8.2020 09:57
A jaký smysl má protestovat proti něčemu co už se stalo?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

31.8.2020 10:54 Reaguje na Bohdan Podlena
protestovali proti pomalé reakci místní vlády.. mně to přijde naprosto normální
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

31.8.2020 11:43 Reaguje na Bohdan Podlena
Aby se to příště neopakovalo... ale já vím... je to hrozně složité na pochopení...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist