https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisice-nizozemskych-farmaru-zablokovaly-silnice-cestou-na-protivladni-protest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíce nizozemských farmářů zablokovaly silnice cestou na protivládní protest

22.6.2022 16:48 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíce zemědělců v Nizozemsku dnes ráno se svými traktory projížděly po místních silnicích a dálnicích a narušily tak dopravu. Mířily na masový protest proti plánům nizozemské vlády na snížení emisí oxidu dusičitého a čpavku, napsala agentura AP.
 

Nizozemské úřady řidičům doporučily, aby svou dnešní cestu odložili. Konvoj traktoristů totiž neuposlechl výzvu, aby se vyhnul dálnicím a vyrazil směrem do centrálního Nizozemska, kde farmář ve vesnici Stroe uspořádal protest, na který chtěl přilákat tisíce zemědělců.

V Haagu, nedaleko nizozemského parlamentu, se dnes brzy ráno několik desítek zemědělců a jejich příznivců sešlo na snídani, než se vydali na protest. Někteří na sobě měli trička s nápisem "Žádní zemědělci, žádné potraviny".

"Tady se vytvářejí pravidla," řekl mlékař Jaap Zegwaard, který svůj traktor zaparkoval na okraji městského parku. "Byl jsem požádán, abych přijel a zajistil snídani, abychom ukázali, že jsme výrobci potravin, nikoli znečištění," dodal farmář. Zemědělci jsou podle něj připravení jednat o tom, jak emise snížit. "Nyní je zemědělský sektor odmítán jako hlavní znečišťovatel, a to není správné," uvedl Zegwaard.

Nizozemská vláda omezení emisí oxidu dusičitého a čpavku označila za "nevyhnutelný přechod" a začátkem měsíce je na mnoha místech nařídila snížit o 70 procent, v některých oblastech až o 95 procent.

Vládnoucí koalice vyčlenila přes 24 miliard eur (asi 600 miliard korun) na financování změn, které pravděpodobně přimějí mnoho zemědělců drasticky snížit počet hospodářských zvířat nebo se jich úplně zbavit.

Nizozemsko je po Spojených státech druhým největším vývozcem zemědělských produktů na světě. Relativně vysoké počty zvířat, užívání umělých hnojiv společně s dopravou a výstavbou vedly v hustě zalidněné zemi k nadměrně vysokým hodnotám oxidů dusíku ve vodě i vzduchu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

22.6.2022 18:28
Možná bude ekologičtější dovážet maso z Amazonie, ne?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.6.2022 10:16
Zablokovali dopravu a nizozemské úřady doporučily řidičům nevyjíždět? Žádná prohlášení o vydírání, těžbě dotací a žádné výhrůžky odebráním dotací, když se zemědělci cukají? U nás se můžou média zbláznit a ministr omdlévá a vyhrožuje, už když se zemědělci jen jdou projít po Praze.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist