https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tok-v-cesku-je-maximalne-300-000-aut-s-poskozenym-filtrem-castic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ťok: V Česku je maximálně 300.000 aut s poškozeným filtrem částic

10.4.2017 05:30 | PRAHA (ČTK)
Úspěšnost vozidel na STK se v Česku pohybuje okolo 90 procent. V sousedním Německu je to například jen 70 procent, v Polsku naopak 98 procent. / ilustrační foto
Úspěšnost vozidel na STK se v Česku pohybuje okolo 90 procent. V sousedním Německu je to například jen 70 procent, v Polsku naopak 98 procent. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku by mohlo být maximálně 300.000 aut, které mají odstraněný nebo poškozený filtr pevných částic. Celkem by mělo být filtrem vybaveno kolem 600.000 dieselových aut na českých silnicích. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).
 

Podle ministra není pravda, co tvrdí například představitelé ministerstva životního prostředí, že odstraněný filtr má až jeden milion aut. "Na českých silnicích ale jezdí 1,2 milionu dieselů, které filtrem pevných částic být vybaveny nemusely," podotkl Ťok. Filtry se do aut začaly dávat zhruba od roku 2009.

Odstraněný filtr nebo jeho poškození by měly odhalit Stanice technické kontroly (STK) nebo i policie při silničních kontrolách, která má pravomoc odeslat podezřelé vozidlo na STK. Majitelům aut s poškozeným filtrem hrozí ve správním řízení pokuta až 50.000.

Podle bývalého ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) by měl stát zajistit, aby všechny STK fungovaly stejně, aby mezi nimi nebyly například regionální rozdíly.

Úspěšnost vozidel na STK se v Česku pohybuje okolo 90 procent. V sousedním Německu je to například jen 70 procent, v Polsku naopak 98 procent.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

10.4.2017 09:06
Jedna strana dva ministři každý mluví něco jiného, pohříchu ten na co řeší životní prostředí, rychleji mluví než myslí, dost často.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist