https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/travnaty-svah-zdarske-zelene-hory-zacinaji-druhym-rokem-spasat-ovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Travnatý svah žďárské Zelené hory začínají druhým rokem spásat ovce

5.6.2021 17:59 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Na stráni pod kostelem svatého Jana Nepomuckého se ovce znovu pasou téměř po 200 letech. Ilustrační foto
Na stráni pod kostelem svatého Jana Nepomuckého se ovce znovu pasou téměř po 200 letech. Ilustrační foto
Na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se znovu začínají pást ovce. Pastva má pomoci chránit svah pod památkou UNESCO před náletovými dřevinami a vyšší trávou. Na základě dobrých výsledků první loňské sezony se teď pastva na travnatém kopci rozšířila z 1,2 hektaru na dva hektary, řekl ČTK žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Na rozdíl od loňska také lidé mohou ohrazeným územím s 20 ovcemi procházet.
 

"Ten prostor doznal určitých změn v tom, že se zde vytvořily ohradníky z akátových kůlů a síťoviny a průchodnost tím územím je zajištěna prostřednictvím texaských bran," řekl Mrkos.

Na stráni pod kostelem svatého Jana Nepomuckého se ovce znovu pasou téměř po 200 letech. Jsou na části kopce blízko Konventního rybníka a hřbitova. Podle starosty tato část svahu trpí tím, že se tam objevují náletové dřeviny a vyšší rostliny, jako je třtina křovištní. "To je důvod, proč kopec a ta louka eroduje a degraduje a právě ovce mají pomoci management údržby zásadně zlepšit," řekl Mrkos. Doplnil, že do projektu jsou zapojení odborníci z univerzit. Město na výdaje spojené s letošním pasením poskytlo 100 000 korun.

Ovce na Zelené hoře vypustil farmář Milan Daďourek z Počítek. Počet pasených zvířat se podle něj může měnit podle toho, kolik bude na kopci trávy. Dovezl samé berany. Uvedl, že u ovcí jsou teď jehňata. "Ovce, zvlášť pokud mají jehňata, jsou poměrně hlasitá zvířata, kdežto berani jsou úplně tišší, výjimečně zabečí," řekl.

Na Zelené hoře by ovce měly zůstat do podzimu, pokud tam pro ně bude do té doby dost trávy. Daďourek doufá, že lidé procházející ohrazením se k ovcím budou chovat dobře a v místech vyznačených páskou je nechají v klidu. Ovce také nesmí přikrmovat a nesmí k nim vodit psy. "Z těch psů mám asi největší obavy. Ono se to nezdá, i když ta zvířata jsou velká, pes si s nimi dokáže nepěkně pohrát," řekl farmář.

Poutní areál na Zelené hoře je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Kostel byl vysvěcený v roce


reklama

 
Věra Stejskalová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

5.6.2021 19:46
Ovce spásající trávu na kopci pod nádherným Santiniho poutním objektem přispívají k harmonii daného území, k tomu církevnímu objektu na pozadí se vysloveně hodí. Přeji beranům, aby je turisté nechávali v klidu a nevodili k nim psy. Zajímalo by mne, jak to je s ochranou beranů přes noc.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist