https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tri-tisice-lidi-obsadily-nemecky-dul-ktery-kupuje-ceska-firma-eph
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři tisíce lidí obsadily německý důl, který kupuje česká firma EPH

13.5.2016 17:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Aktivisté tím zablokovali jak důlní techniku, tak koleje, které z areálu vozí vytěžené uhlí.
Aktivisté tím zablokovali jak důlní techniku, tak koleje, které z areálu vozí vytěžené uhlí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tři tisícovky lidí z iniciativy Ende Gelände dnes obsadily hnědouhelný důl v německé Lužici, který chce koupit česká energetická firma EPH. Podle organizátorů jde o vzkat, že s neměckým uhelným byznysem si EPH kupuje i masivní odpor veřejnosti.
 

Dnešní akce se podle organizátorů účastnili aktivisté nejen z Německa, ale i z Česka, Polska a dalších evropských zemí a je součástí vlny občanské neposlušnosti proti těžbě fosilních paliv po celém světě. Podobné akce se uskutečnily například v Austrálii, Indonésii či ve Spojených státech.

Švédský státní podnik Vattenfall v těchto dnech požádal švédskou vládu o schválení převodu uhelné divize v německé Lužici českému zájemci. Vzhledem ke složité politické situaci ve Švédsku ale česká firma stále může o novou akvizici přijít.

Aktivisté obsadili důl tím, že prostě dav lidí vstoupil do dolu. Aktivisté tím zablokovali jak důlní techniku, tak koleje, které z areálu vozí vytěžené uhlí. Účastníci akce jsou odění v bílých overalech, podobně jako na loňské akci, kdy se jim podařilo zablokovat důl v Porýní.

„Vážnost klimatické krize vyžaduje, abychom od protestů a demonstrací udělali další krok a zapojili se do činů občanské neposlušnosti. Jedině tak nezůstane klimatická dohoda z Paříže jen bezcenným cárem papíru. Doba uhelná končí a stále více lidí je ochotných riskovat i vězení, aby to uhlobaronům dokázali,“ říká Petra Němcová, mluvčí hnutí Limity jsme my, které se do akce také zapojilo.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MH

Martin Hájek

15.5.2016 23:30
To je moc zajímavé, že klimatická změna vzniká v Lužici a nikoliv třeba v Porýní, kde se těží násobně více hnědého uhlí. Kupodivu klimatická změna nevzniká ani o pár desítek kilometrů vedle v polské Bogatyni... Že by odlišná kvalita uhlí? Nebo v tom bude něco jiného :-).
Odpovědět
KP

Karel Padevet

16.5.2016 09:50
Ekoteroristé v akci.. logiku v tom nehledejme
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist