https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tristahektarove-jezero-most-vzniklo-rekultivaci-tezebni-jamy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třistahektarové jezero Most vzniklo rekultivací těžební jámy

26.6.2017 05:00 | MOST (ČTK)
Jezero leží mezi městem Most, areálem chemických závodů v Záluží u Mostu a obcí Braňany přímo pod kopcem Hněvín na místě starého města Most. / Na snímku vznikající jezero Most v roce 2007.
Jezero leží mezi městem Most, areálem chemických závodů v Záluží u Mostu a obcí Braňany přímo pod kopcem Hněvín na místě starého města Most. / Na snímku vznikající jezero Most v roce 2007.
Licence | Volné dílo (public domain)
Již pět let se severně od města Most rozprostírá stejnojmenné jezero. Rozlehlá vodní plocha vznikla rekultivací území bývalé těžební lokality Ležáky. Napouštění jezera začalo v říjnu 2008, skončilo po téměř čtyřech letech 25. června 2012. Kvůli zpevňování břehů se ale jeho úplné napuštění posunulo, otevřeno k rekreačnímu využití pro veřejnost by mělo být až v polovině roku 2018.
 

Jezero leží mezi městem Most, areálem chemických závodů v Záluží u Mostu a obcí Braňany přímo pod kopcem Hněvín na místě starého města Most. Bývalá těžební lokalita Ležáky byla založena původně jako hlubinný hnědouhelný důl Richard v roce 1901 (od roku 1921 se těžilo v lomu). Důl byl v roce 1945 přejmenován na důl Ležáky, těžba uhlí zde skončila 31. srpna 1999.

Jako hlavní zdroj k napouštění jezera byla původně zamýšlena řeka Bílina, kvůli jejímu znečištění byla nakonec zvolena voda z Ohře, a to prostřednictvím Průmyslového vodovodu Nechranice, který zásobuje vodou zemědělství a průmysl na Mostecku a Chomutovsku. Dalším zdrojem byla důlní voda z dolu Kohinoor a vlastní vodoteč jezera. Rekultivace lomu na jezero stála 1,8 miliardy korun.

Jezero Most má rozlohu 311 hektarů, délku 2,5 kilometru a šířku 1,5 kilometru. Maximální hloubka činí 75 metrů a objem má téměř 70 milionů kubických metrů.

Kromě mosteckého jezera vzniklo v severních Čechách rekultivací těžebních jam například jezero Milada u Ústí nad Labem, jehož rozloha přesahuje 250 hektarů. Na Sokolovsku je již téměř plné jezero Medard, které by po úplném napuštění mělo mít bezmála 500 hektarů. V budoucnosti se počítá se vznikem jezer, které překonají tisíc hektarů. Pro srovnání - největší jihočeský rybník Rožmberk má zhruba 490 hektarů a největší česká vodní nádrž Lipno asi 4870 hektarů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist