https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trump-kalifornie-ztrati-pravo-stanovovat-limity-pro-emise-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trump: Kalifornie ztratí právo stanovovat limity pro emise aut

20.9.2019 00:17 | WASHINGTON (ČTK)
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla odebrat státu Kalifornie právo stanovovat pro emise automobilů přísnější limity než federální regulátoři. / Ilustrační foto
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla odebrat státu Kalifornie právo stanovovat pro emise automobilů přísnější limity než federální regulátoři. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla odebrat státu Kalifornie právo stanovovat pro emise automobilů přísnější limity než federální regulátoři. Trump to ve středu oznámil na svém twitterovém účtu. Dodal, že automobily budou díky tomuto rozhodnutí levnější.
 

Trump se nyní chystá zmírnit pravidla pro emise a spotřebu automobilů, která zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Federální regulátoři podle agentury Reuters podporují záměr zmrazit emisní limity pro nové automobily stanovené pro příští rok až do roku 2026. "V rámci nové a jednotné normy se bude vyrábět mnohem více automobilů, což znamená mnohem více pracovních míst," uvedl Trump. Kritici však tvrdí, že Trumpovy plány ignorují hrozby spojené s klimatickými změnami.

Rozhodnutí odebrat Kalifornii právo určovat vlastní limity pro emise automobilů zřejmě povede k rozsáhlé soudní bitvě. Kalifornie již slíbila, že podnikne právní kroky, aby toto rozhodnutí zvrátila. Spojené státy podle ní mají povinnost chránit životní prostředí pro příští generace. "Uvidíme se u soudu, pokud nám budete stát v cestě," vzkázal v úterý Trumpovi kalifornský generální prokurátor Xavier Becerra.

Americký prezident se již s Kalifornií dostal do několika sporů, například ohledně financování vysokorychlostní železnice, financování zdi na hranici s Mexikem či regulace elektráren, píše agentura Reuters.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

20.9.2019 07:30
Naprosto správné opatření, které chrání normální lidi před kalifornskými zelenými kryptokomunisty. Pro zpřísňování norem v této oblasti není nejmenší důvod.

Nedávno němečtí pneumologové prokázali, že kdyby znečištění ovzduší z aut mělo takový dopad, jak tvrdí ekologové, musel by každý kuřák zemřít během několika týdnů, což se jaksi neděje.
Odpovědět
ig

20.9.2019 15:48
Kéž by tohle právo ztratila i Evropská komise :-)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist