https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trump-podepsal-zakon-o-sankcich-kvuli-plynovodu-nord-stream-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trump podepsal zákon o sankcích kvůli plynovodu Nord Stream 2

23.12.2019 00:12 | WASHINGTON (ČTK)
Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. / Ilustrační foto
Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Ten má přivádět plyn z Ruska do Německa a Česká republika k němu bude připojena plynovodem Eugal. Moskva Trumpův krok v sobotu odsoudila a uvedla, že Spojené státy brání ostatním zemím v rozvoji vlastní ekonomiky. Německý ministr financí Olaf Scholz pak sankce označil za vměšování do vnitřních záležitostí Německa i Evropy, uvedla agentura Reuters.
 

"Takové sankce jsou vážným vměšováním do vnitřních záležitostí Německa a Evropy a jejich suverenity. Tvrdě je odsuzujeme," komentoval sankce Scholz v německé televizi ARD. Odmítl ale, že by Německo chystalo odvetná opatření. "Nyní je na firmách, které se na výstavbě plynovodu podílejí, jak se rozhodnou," řekl ministr. Také kancléřka Angela Merkelová se tento týden vyslovila proti americkým sankcím.

Spojené státy tvrdí, že jim jde o ochranu evropských zájmů před přílišným vlivem Ruska. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem.

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu v prohlášení uvedlo, že Moskva bude pokračovat ve svých ekonomických projektech bez ohledu na jakékoli sankce. Podle ruského ministerstva se Spojené státy sankcemi snaží připravit své evropské spojence o zdroj energie z Ruska a poškodit ruský export. "Washington se rozhodl, že kvůli svým geopolitickým ambicím a komerčním ziskům neušetří nikoho, ani svého nejbližšího partnera v NATO," citovala ruské ministerstvo agentura TASS.

"Stát, který má veřejný dluh 22 bilionů dolarů, brání solventním zemím v rozvoji jejich ekonomiky," napsala v sobotu na facebooku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Reagovala tak na zadlužení USA.

Washington se projekt Nord Stream 2 snaží sankcemi zastavit krátce před jeho dokončením. Podle Moskvy má plynovodem začít plyn do Německa proudit v polovině příštího roku. Původně měl ale být projekt dokončen už na konci roku letošního. Potrubí vede po dně Baltského moře a vyhýbá se polskému a ukrajinskému území. Dosud bylo postaveno přes 2100 kilometrů plynovodu, chybí ještě asi 300 kilometrů.

"Dokončení projektu je nezbytné pro bezpečnost dodávek do Evropy. Spolu se společnostmi, které projekt podporují, budeme pracovat na tom, abychom plynovod co nejdříve dokončili," uvedli podle Reuters zástupci firem, které tvoří konsorcium projektu.

Sankce jsou namířeny proti provozovatelům plavidel, která pracují při pokládce potrubí v moři. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas uvedla, že kvůli americkému zákonu pokládání potrubí pozastavila.

Sankce podle komentátorů projekt nezastaví, ale asi ho zdrží. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nicméně minulý týden vyjádřil přesvědčení, že projekt za osm miliard eur (přes 200 miliard Kč), který má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, bude dokončen.

Český plynárenský svaz komplikace pro Českou republiku nepředpokládá. "Dle našich informací by se sankce neměly přímo dotknout ČR a jejích subjektů a také by neměly zabránit dostavbě plynovodu Nord Stream 2," sdělila v sobotu mluvčí svazu Lenka Kovačovská.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.12.2019 08:59
Buď jsou Němci ještě členy NATO a skupiny států, která vyhlásila protiruské sankce za podporu Ruska východoukrajinským separatistům a obsazení Krymu, v tom případě by ovšem nebudovali Nord Stream II, zvyšující závislost Německa a celé EU na Rusku (a to tak, že strategicky) a nebylo by proč na ně nasadit sankce. Nebo jsou Němci, spolu s celou slavnou EU, jen Putinova pimprlata, a pak jsou sankce naprosto na místě.
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

29.12.2019 18:25
Lidí jako je pan Šimůnek je mi líto. . . zaprodají vlastní zemi i národ ve prospěch agresivního amerického kšeftu s plynem. Je mi z vás nevolno.
Americký nacismus: Dva američtí senátoři poslali šéfovi švýcarské firmy vyděračský dopis plný výhrůžek, aby jeho firma okamžitě zastavila pokládku potrubí pro plynovod Nord Stream 2, jinak bude švýcarská společnost čelit zdrcujícím a likvidačním sankcím, zákazu podnikání v USA a zmrazení veškerých účtů v USA a v dosahu amerických předpisů! Přinášíme český překlad výhrůžného dopisu! Vyděšený ředitel okamžitě nařídil svým zaměstnancům, aby v Baltském moři zastavili práce na plynovodu, Moskva hovoří o kroku na pomezí vyhlášení války Rusku!

Není pochyb o tom, že američtí neoconi vedou otevřenou válku proti Rusku, ale dosud se jednalo pouze o mohutný tlak za zavřenými dveřmi v diplomatické rovině. Od dnešního dne je to úplně jinak. Republikánští senátoři Ted Cruz a Ron Johnson totiž napsali dopis [1] Edwardu Heeremovi, šéfovi švýcarské firmy Allseas Group, jejíž mořské plošiny budují v Baltském moři zbývajících 80 km podmořského potrubí pro nový plynovod Nord Stream 2.
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

29.12.2019 20:55
Rusové i Američani a jejich spory mi jsou ukradený. Myslím si, že, závislost na Rusku je daná jejich plynem, nikoliv trubkou, kterou sem proudí. Ropovod Družba je rizikovější, závislost na Rusku je stejná, ale jsme rukojmí jejích spory s Ukrajinou. Trubka jen do Norska je sice hezká věc, ale diverzifikace zdrojů je důležitější. A kupovat plyn z Ameriky mi připadá jako šílenost. Trump si opravdu myslí, že nahradí plyn pro celou Evropu několika tankovými loděmi? Ten pán žije na Marsu, ono v tý jeho Americe je, nic ve zlém, všechno jinak, než v Evropě.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist