TSK bude v ulicích Prahy testovat výsadbu nových druhů stromů
"Řada v současnosti dostupných a v Praze používaných druhů stromů ze školkařské produkce není schopna snášet nastávající teplotní výkyvy a vlny letních veder," stojí ve schváleném dokumentu. Cílem schváleného projektu je v praxi ověřit výsadbou ve vybraných ulicích Prahy běžně nepoužívané nové druhy, které budou po vyhodnocení dále doporučovány pro použití ve větším množství.
Pro letošek TSK počítá s náklady ve výši asi dvou milionů korun. Stromy pro výsadbu bude firma získávat od městské příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy, která je vypěstuje v lesní školce v Ďáblicích. Má se jednat o druhy, které jsou nyní v ČR buď nedostupné, nebo se k uličním výsadbám zatím vůbec nevyužívají.
Vedení města koncem loňského roku schválilo metodiku pro údržbu a výsadbu uličních stromořadí. Kromě klimatických změn péči o stromy v metropoli komplikuje také fakt, že se o ně starají různé organizace a správa tak není dostatečně sjednocena. Stromy spadají především pod TSK, magistrát a městské části.
Minulé vedení Prahy schválilo plán, podle kterého město do roku 2026 vysadí milion stromů, nyní je podle informací magistrátu zhruba v polovině. Drtivá většina výsadeb se děje v lesích. Výsadba nových stromů v ulicích může být z technických i jiných důvodů komplikovaná, často vyžaduje například přeložky sítí.
Snaha o zvýšení množství stromů v ulicích vychází i z loni schváleného klimatického plánu, podle kterého má město do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do 69 opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent. K tomu se město zavázalo v roce 2019. Většinu potřebných peněz chce magistrát získat z evropských fondů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Petr
28.11.2022 19:05Čím víc se dláždí, tím víc je tam pak na chcípnutí.
Dlažba je v létě tak rozpálená, že se tam nedá ani dýchat. Do toho sázet stromy je v podstatě týrání.
Ale dláždí se čím dál víc. Nechápu.
Pepa
28.11.2022 19:30 Reaguje na Petrpavel peregrin
29.11.2022 07:01 Reaguje na PetrLukas B.
29.11.2022 08:37 Reaguje na pavel peregrinpražská mozaika na chodnících je pak poměrně nešťastné řešení, je to do zavlhlé pískovápenné směsi a spárované vápenným pačokem, tam je vsak minimální (ale dobře se to zametá a dobře se uklízí sníh).
průšvih je, že ve městě rostou odolné dřeviny tak nějak samo od sebe, a některé (nejen) pražské lokality (především poblíý železnice) jsou už prakticky zlikvidované a vše co by se tam mělo chránit je pryč - převálcovali to pajasan a akát a ve spodním patře zplanělá mahonie, a poslední (například) javory už jen dožívají a jejich semenáčky nepřežijí.
namátkou bílá skála (nad libeňským přístavem), spodní patro barrandovy skály a dívčích hradů a mnohé další.
Lukas B.
29.11.2022 08:45 Reaguje na Lukas B.pavel peregrin
29.11.2022 09:00 Reaguje na Lukas B.Petr
29.11.2022 15:45 Reaguje na pavel peregrinKdyž někdo něco napíše, vás automaticky napadne krajní opak. A nic mezi tím.