https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tucnaci-s-ptaci-chripkou-nemaji-priznaky-hrozi-ale-prenos-na-slabsi-druhy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tučňáci s ptačí chřipkou nemají příznaky, hrozí ale přenos na slabší druhy

26.3.2024 14:14 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ačkoliv mají někteří jedinci tučňáka kroužkového ptačí chřipku, podle vědců nevykazují žádné vnější příznaky, napsal deník The Guardian. Díky sledování odborníci zjistili, že i po dvou měsících byli nakažení tučňáci stále naživu a hledali si potravu. Asymptomatické případy by ale mohly působit jako "trojský kůň" a přenést nemoc na jiné zranitelnější druhy.
 

Žádný z tučňáků s virem H5N1 nevykazoval známky onemocnění, které se letos dostalo až do Antarktidy. Odborníci už v minulém roce varovali před hrozbou, kterou by mohlo být šíření ptačí chřipky v koloniích tučňáků. Případný masový úhyn těchto ptáků by podle studie z minulého roku "mohl znamenat jednu z největších ekologických katastrof moderní doby".

Výzkumníci ale varují, že by ptáci bez příznaků mohli usnadnit šíření chřipky na zranitelné druhy. "Tyto asymptomatické případy působí jako dobrá zpráva pro daný druh, ale zároveň mohou vést k nepozorovanému a rozšířenému přenosu viru," uvedli vědci z univerzity v Chille.

Molekulární biolog Ed Hitchinson upozornil, že zkoumaný vzorek tučňáků ukazuje jen část toho, co se ve skutečnosti děje. "Nález nakažených ptáků bez příznaků je důležitý, ale není překvapující. Víme i z jiných částí světa, že některé druhy jsou náchylnější než jiné," uvedl Hitchinson. Přezkoumání je nutné i podle virologa Connora Bamforda, který odkázal na větší úmrtnost tučňáků v minulosti.

Vědci sledovali tučňáky mezi prosincem 2023 a lednem 2024. Odebrali 115 vzorků zdánlivě zdravých ptáků, z nichž devět mělo pozitivní test na vir H5N1. Mezi tučňáky císařskými zatím nenašli žádného s tímto onemocněním. Nelze ale říci, jestli se virus do těchto kolonií dostal a již se v nich nevyskytuje, nebo zda mu tito ptáci vůbec nebyli vystaveni.

Výzkumníci ptačí chřipku na antarktické pevnině poprvé zaznamenali v únoru letošního roku. Šíření viru H5N1 způsobilo úhyn milionů volně žijících ptáků po celém světě. Kvůli přenosu nemoci na savce v přírodě zemřely tisíce lachtanů a tuleňů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist