https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turecko-rumunsko-a-bulharsko-podepisou-dohodu-o-odstranovani-min-v-cernem-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turecko, Rumunsko a Bulharsko podepíšou dohodu o odstraňování min v Černém moři

18.12.2023 00:51 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Turecko, Rumunsko a Bulharsko se chystají v lednu podepsat dohodu o spolupráci na odstraňování min v Černém moři plovoucích tam v důsledku Ruskem iniciované války s Ukrajinou. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámil turecký ministr obrany Yaşar Güler.
 

Jednání o odminování Černého moře začala v dubnu 2022 a zapojily se do nich i Ukrajina, Gruzie a Polsko. Pozdější fáze rozhovorů se účastnily již jen Bulharsko, Turecko a Rumunsko. Jejich ministři obrany plánují podepsat příslušnou dohodu v Istanbulu 11. ledna, řekl Güler.

"Kvůli rusko-ukrajinské válce jsou v ukrajinských i ruských přístavech rozmístěny miny. Ty se někdy uvolní a proudy je zanesou do našich vod," uvedl Güler. "Naše minolovné lodě budou provádět nepřetržité hlídky," dodal.

Velká Británie minulý týden oznámila, že posílá Ukrajině dvě lodě na vyhledávání a ničení min. Londýn také uvedl, že společně s Norskem vytváří koalici pro modernizaci ukrajinského námořnictva, aby mohlo lépe spolupracovat se západními spojenci a zvýšila se bezpečnost v Černém moři.

Turecko, které udržuje dobré vztahy s Kyjevem i s Moskvou, společně s OSN loni zprostředkovalo obilnou dohodu, umožňující navzdory válce vyvážet ukrajinské obilí z černomořských přístavů. Rusko ale letos v červenci její platnost neprodloužilo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist