https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turiste-se-dalsi-tri-mesice-nedostanou-na-nektera-mista-v-c.svycarsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá místa v Českém Švýcarsku

30.9.2023 00:54 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | piqsels
Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá loňským rozsáhlým požárem zasažená místa v národním parku České Švýcarsko. Opatření obecné povahy platné od 1. října do 31. prosince vydal děčínský magistrát. Zákaz měl původně platit do soboty 30. září. Magistrát ho prodloužil, protože nadále hrozí nebezpečí pádu stromů, kamenů nebo jejich částí, a to nejen kvůli poškození požárem, ale i kvůli kůrovci.
 

O prodloužení zákazu vstupu, který trvá od začátku července, požádala správa národního parku. Trvá tak nadále zákaz vstupu na Gabrielinu stezku nebo do okolí Edmundovy soutěsky či do Pravčického dolu. Samotné trasy u Edmundovy soutěsky jsou v majetku obce Hřensko, která zde provozuje plavbu na loďkách. Starosta Zdeněk Pánek (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) dnes ČTK řekl, že turisté se na ně nedostanou. "Nebezpečí pádu stromů a kamenů nadále trvá a pokud bychom tam někoho pustili, tak jde všechno za námi," uvedl. Kvůli tomu, že je Edmundova soutěska po požáru uzavřená, přichází obec o peníze. "Chceme, aby příští sezona byla sezonou poslední, kdy bude soutěska uzavřená," dodal.

Národní park zajistil rozsáhlým zásahem bezpečnost pohybu návštěvníků na trase od Hřenska k Pravčické bráně po takzvané Mlýnské cestě, která nahradila uzavřenou Gabrielinu stezku. Turisté se bezpečně dostanou také podél trasy z Mezné do Divoké soutěsky. V případě Edmundovy soutěsky správa parku čeká na podklady k pilotnímu zásahu.

K prodloužení opatření obecné povahy už dřív mluvčí správy parku Tomáš Salov uvedl, že začíná nebezpečnější období než v létě. "Lze předpokládat větší množství srážek, vítr, sníh," řekl. Dodal, že hrozba pádů stromů a kamenů je tak vyšší.

Další opatření obecné povahy vydané ministerstvem životního prostředí souvisí s omezením vstupu do lesa na území národního parku v závislosti na aktuálně platném stupni požárního nebezpečí, které vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav. Takzvaný návštěvnický semafor rozlišuje běžnou situaci, při které neplatí žádná opatření, při nízkém stupni požárního nebezpečí platí noční zákaz vstupu do lesa a v případě vysokého stupně požárního nebezpečí je kromě nočního zákazu vstupu do lesa omezen pohyb návštěvníků pouze na značené turistické trasy.

Požár v národním parku České Švýcarsko vypukl loni v noci na 24. července. Byl to dosud nejrozsáhlejší lesní požár v ČR. Zasáhl přes 1000 hektarů. Jeho likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Kvůli požáru policie obvinila muže z obecného ohrožení a poškození cizí věci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.9.2023 11:07
A to je dobře, nebo špatně, co ?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

30.9.2023 12:41
Proč turista musí vlézt všude?

Mnozí turisté tvrdí, že mají rádi přírodu, takže bych čekal, že budou respektovat určité uzavřené lokality, kde s ohledem na jejich bezpečnost a vývoj přírody, není vhodný vstup lidí, mimo povinné služební pohyby.
A jedno jestli je to národní park, či kus lesa, stráně.
Jenže - když i ministr životního prostředí populisticky podporuje otevření některých po desítky let uzavřených oblastí - asi nejznámější bude Šumava, tak se jen ptám, jestli je to ministr životního prostředí a nebo jen populista.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.9.2023 17:33 Reaguje na Pavel Jeřábek
1*
Odpovědět
Anyr

Anyr

30.9.2023 17:39
Pche! Do NP by měl být vstup povolený pouze s průvodcem, jinak rok veřejných prací zdarma pro dané území a pokuta (-_-)
A vůbec, vstup zpoplatnit, a na nějaký passport, který bude vázán na konkrétní a OVĚŘENÉ jméno :/ Všichni by jen získali - vláda daně, NP posílené rozpočty, zmizel by přetlak turistů, a ti by pak zase měli lepší zážitky z nepřeplněných míst.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.9.2023 20:07 Reaguje na Anyr
1**
Odpovědět
Sl

Slovan

2.10.2023 13:50 Reaguje na Anyr
Vstup povolený s pouze s průvodce je fakt pitomost. Jsou lidé, kteří chodí do minimálně navštěvovaných míst kvůli klidu a není jediný důvod to tímto prakticky zakázat. Turistika má u nás velkou tradici a tohle by vyvolalo velkou nelibost nejenom v celé společnosti, ale věřím, že i u velké většiny ochranářů.

No a zpoplatnění např. na kanadský způsob - proč ne. Jen by tam musela být výjimka pro místní. Nevidím jediný důvod, proč by si lidé z okolí NP měli platit vstup. Jsou to oni, kdo z NP mají mít výhody, tudíž jim musí ochrana přírody vyjít vstříc co nejvíc.
Odpovědět

Radek Čuda

2.10.2023 16:43 Reaguje na Slovan
Nebydlíte náhodou někde okolo taky? Nebo si to blbě pamatuji?
To mi jen nedalo:-).

Jinak zpoplatnění klidně, ale to by se muselo zcela zásadně změnit financování NP u nás, bo jinak si lze představit, jak by to celé dopadlo.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.10.2023 17:58 Reaguje na Radek Čuda
No, bydlím cca. 10 km od NPČŠ, takže bych tu “výhodu” neměl, nebojte :-)

Jen si myslím, že za předpokladu zavedení podobného systému by to bylo vůči lidem žijících v blízkosti NP fér.
Odpovědět

Radek Čuda

3.10.2023 14:56 Reaguje na Slovan
No jen jestli:-))).


Jinak pokud by k tomu došlo, tak bych vám to ze srdce přál ... a výjimečně to myslím upřímně:-).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2023 18:52
České Švýcarsko jsem si teď projel a jedním slovem - strašné. Čímž nemyslím pouze následky požáru , ale celkový stav.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2023 09:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Člověk ani nemusí projíždět, stačí když ukážou v televizích pár záběrů !
Odpovědět
Pe

Petr

1.10.2023 21:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Určitě vám tam chyběla dálnice. Jako motorista byste ji uvítal, jako tu skrz Krkonoše.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.10.2023 12:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jako vtip dobrý. Projel jste si to... když on člověk ze silnice to území těžko pozná. Aby ho reálně poznal, musel by tam několik dní našlapat nějaký ten kilometr. Mimochodem, jediným rozdílem mezi smrkovými porosty v NP a mimo něj je ten, že zatímco v NP se ty stromy nechali na místě, mimo se to vytěžilo. Ty obrovské holiny jsou ale úplná nádhera, že? Nebo v okolí jste už nebyl? Nebo se vám to líbí? U vás bych se nedivil ničemu...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist