https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-berlina-se-zrejme-zadna-lvice-nepohybuje-uvedla-policie-po-analyze-videa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Berlína se zřejmě žádná lvice nepohybuje, uvedla policie po analýze videa

21.7.2023 21:12 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U Berlína se zřejmě žádná lvice ani jiná kočkovitá šelma volně nepohybuje. Uvedla to dnes policie na základě podrobnější analýzy videa, na jehož základě se po zvířeti od čtvrtka pátralo. Odborníci dospěli k závěru, že na videu bylo zachyceno divoké prase. Policie proto odvolala výzvu, aby byli lidé při pohybu v oblasti na pomezí jižního Berlína a Braniborska obezřetní, informovala agentura DPA. Po domnělé lvici pátraly desítky policistů, kterým pomáhal i vrtulník a drony.
 
Podle stanice rbb dva experti dospěli nezávisle na sobě k závěru, že na videu ze středečního večera není vidět lvice, jak se úřady původně domnívaly, či jiná šelma. Záběry, které byly pořízeny v noci a jsou ve špatné kvalitě, zřejmě zachytily divoké prase. Podle expertů se například tvar krku, končetin či oháňky zvířete na videu neshoduje s anatomií lvice.

Obdobný názor vyjádřil dnes ráno v rozhovoru se stanicí rbb také odborník na šelmy Derk Elehrt. "Na záběrech vidím dva divočáky, kteří běží z jedné strany na druhou," řekl. Video bylo přitom klíčovým "důkazem" pro existenci lvice, která po sobě jinak nezanechala žádné další stopy.

Přítomnost kočkovité šelmy v okolí Berlína však potvrdilo i několik očitých svědků, včetně policistů. Šelmu údajně viděli v noci na čtvrtek, jak útočí na divoké prase. Později lidé v okolí také tvrdili, že slyšeli lví řev.

Pátrací akce se soustředila v okolí obce Kleinmachnow, která se nachází u správní hranice mezi Berlínem a Braniborskem. Podle starosty Michaela Gruberta se však za dva dny nepodařilo najít žádné stopy, které by nasvědčovaly tomu, že se v okolí pohybovala lvice nebo jiná podobná šelma. "Všechno nasvědčuje tomu, že to nebyla lvice," uvedl Grubert. Podle něj tedy v oblasti není v tomto smyslu žádná bezprostřední hrozba.

Podle Gruberta však byla policejní akce odůvodněná obavami z volného pohybu šelmy, ačkoliv se její přítomnost nakonec neprokázala. Pátrací akce trvala zhruba 30 hodin. Policie podle agentur neuvedla, jaké byly náklady z veřejných peněz.

Podle stanice rbb policie odvolala varování, které v souvislosti s pátráním po šelmě vydala, a pozastavila také pátrací akci. Té se dnes dopoledne mělo účastnit 120 lidí.

Pro to, že se zřejmě v okolí německé metropole žádná lvice nepochybuje, svědčí i fakt, že úřady nevěděly, odkud by zvíře mohlo pocházet. Zoologické zahrady, zvířecí parky, cirkusy ani zařízení na ochranu zvířat žádnou lvici nepostrádaly. Policie však nevylučovala, že zvíře pocházelo z nelegálního chovu. Christian Walliser, který pečuje o šelmy v parku Tatzmania v Löffingenu, v rozhovoru se zpravodajskou relací Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD řekl, že obstarat si takové zvíře není problém, neboť v Česku a Polsku existují nelegální chovy. V těchto zemích je tak podle něj snadné si nějakou šelmu pořídit a následně propašovat přes hranice.

Walliser rovněž kritizoval neexistenci jednotné linie pro chov šelem v Německu, protože pravidla se v každé spolkové zemi liší. Podle něj panuje v Německu "zemský zmatek", pokud jde o takové chovy. Vyškolení chovatelé si navíc stěžují, že k vlastnictví kočkovitých šelem není potřebné žádné vzdělání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

21.7.2023 22:28
Takhle vypadá to údajné divoké prase. No nevím:
https://echo24.cz/a/HSimS/zpravy-svet-nemecka-policie-patra-lvice-stale-nenalezena?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=961111&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist