https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-chathamskych-ostrovu-uhynulo-97-kulohlavcu-a-tri-delfini
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Chathamských ostrovů uhynulo 97 kulohlavců a tři delfíni

25.11.2020 10:36 | WELLINGTON (ČTK)
říčiny hromadného uváznutí kytovců nejsou známé, ale jde o poměrně častý jev. Vědci se domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace.
říčiny hromadného uváznutí kytovců nejsou známé, ale jde o poměrně častý jev. Vědci se domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace.
U břehů novozélandských Chathamských ostrovů uhynula stovka kulohlavců a delfínů, kteří tam o víkendu hromadně uvázli. Záchrana zvířat byla zkomplikována odlehlostí souostroví, které se nachází zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Nového Zélandu, informovala agentura Reuters.
 

Novozélandské úřady uvedly, že mrtvých je 97 kulohlavců a tři delfíni. Ministerstvo památkové péče, které zaštiťuje ochranu novozélandských přírodních a historických památek, se o incidentu dozvědělo v neděli. "V tu dobu bylo naživu již jen 26 zvířat, z nichž většina byla zesláblá, takže byla utracena. Důvodem bylo rozbouřené moře a téměř jistá přítomnost bílých žraloků," uvedla Jemma Welchová z ministerstva.

Příčiny hromadného uváznutí kytovců nejsou známé, ale jde o poměrně častý jev. Vědci se domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace. Stovky kulohlavců, kteří patří do čeledě delfínovitých, uhynuly v září na australské pláži při jednom z největších případů uváznutí kytovců na souši, jaký byl kdy zaznamenán, připomněla agentura Reuters.

U Chathamských ostrovů uvízlo obrovské množství kytovců v roce 1918, tehdy uhynulo až 1000 zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist