https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-dusejova-prenaseji-ochranci-zaby-pres-silnici-skolaci-nemohou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Dušejova přenášejí ochránci žáby přes silnici, školáci nemohou

15.4.2020 00:23 | DUŠEJOV (ČTK)
Bobrovolníků u Dušejova přenášejí migrující žáby přes silnici. / Ilustrační foto
Bobrovolníků u Dušejova přenášejí migrující žáby přes silnici. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vít Bednář / ZO ČSOP Podorlicko
U Dušejova na Jihlavsku přenášejí ochránci přírody v těchto dnech s pomocí dobrovolníků migrující žáby, hlavně ropuchy a blatnice, nosí je přes silnici k rybníku Sviták. Běžně jich tam zjara v součtu přenesou i 1500, řekl včera Jaromír Maštera ze spolku Mokřady. V minulých letech pomáhala s přenášením žab dušejovská základní škola, která je ale vzhledem k opatřením proti koronaviru zavřená. Ochránci proto musí do lokality jezdit častěji.
 

"Teď bohužel děti nemůžou. Takže některé dny chodí paní ředitelka, pak to máme rozdělené - kolega z Pelhřimova, já a další pomocníci. Musíme to prostě zajistit," uvedl Maštera.

Denní počty obojživelníků, které svedou asi půl metru vysoké plastové zábrany do připravených kbelíků, se liší podle počasí. Když je chladno a sucho, stačí kbelíky zkontrolovat třeba jen po ránu. Když je tepleji a zaprší, chodí se k nim dvakrát i třikrát denně. Tah je zatím podle Maštery spíš v počátku, může být rozprostřený do celého dubna. Třeba v pondělí našli ochránci v kbelících asi 60 žab, při dnešním chladném ránu jen několik.

Školáci dřív pomáhali s přenášením žab také u Kamenice, kde už je ale před koly aut chrání trvalé zábrany osazené u silnice. Dočasné zábrany, které svedou migrující zvířata do propustku pod silnicí, teď ochránci postavili poblíž rybníka Jarošovský Kacíř na Třebíčsku. "Takže tam se nemusí nic přenášet, nikdo tam nemusí chodit," uvedl Maštera. U rybníka Sviták ale podle něj v úseku silnice, přes který se touto dobou dostává nejvíc žab, žádný propustek není. Jinde v kraji teď spolek sídlící v Jihlavě přenášení žab neorganizuje.

Spolek Mokřady se zabývá péčí o mokřady nebo o území, kde dřív mokřady byly. Buduje a obnovuje také tůně a revitalizuje vodní toky. Působí na Vysočině i v jiných místech v Česku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist