https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-hnojoveho-domu-na-jizerce-v-jizerskych-horach-nezvykle-brzy-vykvetly-narcisy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Hnojového domu na Jizerce v Jizerských horách nezvykle brzy vykvetly narcisy

8.4.2024 22:28 | KOŘENOV (ČTK)
Narcisy nejsou pro Jizerku původní rostlinou. "Před 30 lety jich pár vysázel tehdejší majitel Hnojového domu Gustav Ginzel a daří se jim tady," uvedl Byron. Nyní jich každoročně na loukách kolem Hnojového domu kvetou tisíce.
Narcisy nejsou pro Jizerku původní rostlinou. "Před 30 lety jich pár vysázel tehdejší majitel Hnojového domu Gustav Ginzel a daří se jim tady," uvedl Byron. Nyní jich každoročně na loukách kolem Hnojového domu kvetou tisíce.
Foto | Martin Simeo / Wikimedia Commons
Nezvykle brzo letos vykvetly narcisy u Hnojového domu na Jizerce v Jizerských horách. Obvykle na tomto místě, kde jsou oblíbenou jarní atrakcí u turistů, začínají kvést na konci dubna či začátku května,řekl Pavel Byron z organizace Českého svazu ochránců přírody, jež provozuje na Jizerce muzeum.
 

"Letos se ale počasí zbláznilo. Počítám, že tak za týden už budou v plném květu," řekl Byron.

Narcisy nejsou pro Jizerku původní rostlinou. "Před 30 lety jich pár vysázel tehdejší majitel Hnojového domu Gustav Ginzel a daří se jim tady," uvedl Byron. Nyní jich každoročně na loukách kolem Hnojového domu kvetou tisíce. "Je to už ohromná plocha, tak půl hektaru," dodal Byron. Barevně jsou květy převážně žluté, občas je mezi nimi i nějaký bílý.

Hnojový dům byl za života cestovatele, horolezce a dobrodruha Gustava Ginzela, který zemřel před 16 lety, asi nejslavnější stavbou na Jizerce. Plnil ho exponáty a kuriozitami, které přivážel ze svých cest po celém světě nebo mu je darovali kamarádi. Dům v minulosti ročně navštívily tisícovky turistů, které Ginzel bavil svým vyprávěním a promítáním diapozitivů. Přespat tam mohl každý, kdo měl zájem. Většina unikátních exponátů ale shořela při požáru v roce 1995, kdy dům lehl popelem. Dnes na jeho místě stojí identická stavba, která už ale není veřejnosti přístupná. Přízvisko hnojový získal kvůli tomu, že po kolektivizaci zemědělství v minulém století sloužil pro ustájení krav a jako skladiště hnoje. Ginzel chalupu prosáklou trusem koupil v roce 1964 a vyčistil za pomoci horských potůčků, které do ní dočasně svedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

8.4.2024 22:38
Zatim jich jeste vetsina nekvete, viz snimek z vcerejska https://photos.app.goo.gl/pZYoK5WH84N2k3ez9 Vetsinu tech narcisu ale samozrejme nasazeli hoste Gustava Ginzela z DDR

Narcisy - a ani krokysy - v Jizerkach nejsou puvodni ale dari se jim tam. Najdou se mista i na sousedni Velke Jizere, u rozvalin starych nemeckych domu, kde stale rostou na mistech kde je tehdejsi majitele domu pred 100 a vice lety vysadili
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist