https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-osmi-uhynulych-racku-na-litomericku-se-prokazala-ptaci-chripka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U osmi uhynulých racků na Litoměřicku se prokázala ptačí chřipka

18.4.2023 01:04 | DOBŘÍN (ČTK)
Státní veterinární správa (SVS) zaznamenala úhyn osmi racků u obce Dobřín na Litoměřicku. Příčinou úhynu byla ptačí chřipka. Pracovníci SVS na to upozornili chovatele drůbeže v okolí, kteří by měli dodržovat pravidla biologické bezpečnosti, sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.
 

Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu Praha. Vzhledem k tomu že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření. Podle Vorlíčka jde letos již o 13. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho šestý případ u racků.

Minulý týden SVS informovala o úhynu tří desítek racků na ptačí chřipku v Přerově. Veterináři apelují na chovatele, aby ideálně drůbež chovali v uzavřených objektech a chránili ji před kontaktem s volně žijícím ptactvem. Krmivo a vodu by měli umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem, a pokud možno by neměli drůbež napájet neošetřenou vodou z povrchových vodních nádrží, ke kterým mají přístup volně žijící ptáci. Doporučují také venkovní vodní nádrže chránit před volně žijícími ptáky například sítěmi či ploty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist