https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-privratu-budou-silnicni-podchody-pro-obojzivelniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Přívratu budou silniční podchody pro obojživelníky

30.1.2018 12:00 | PARDUBICE (ČTK)
Dobrovolníci zatím staví žabám provizorní zábrany a přes silnici je přenáší ručně. To brzy zkončí.
Dobrovolníci zatím staví žabám provizorní zábrany a přes silnici je přenáší ručně. To brzy zkončí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubický kraj postupně osadí kvůli obojživelníkům trvalé silniční zábrany v lokalitě Přívrat na Orlickoústecku. Migrace, respektive nutnost překonávat rušné silnice, je pro čolky a žáby velkým rizikem.
 
Přes komunikaci se budou moci dostat speciálními podchody.

Ochranáři považují přívratskou oblast za jednu z nejvýznamnějších z celorepublikového pohledu. "Opatřením se ochrání místní populace obojživelníků při jarním i zpětném tahu. Podél komunikace jsou navrženy pevné zábrany doplněné trojicí propustků. Živočichové, kteří narazí na tuto zábranu, ji nedokážou překonat a budou putovat podél ní a tato je navede k doplněným propustkům, kterými bezpečně projdou pod komunikací," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Zábrany budou stát na 3,2 milionu korun. Hejtmanství vybírá firmu, která je osadí na jednom z pěti úseků. Kraji se již také v této části podařilo vykoupit potřebné pozemky.

Propustky budou mít čela vyzděná kamenem, upraveny budou i navazující příkopy. Na přilehlá pole povedou tři sjezdy se štěrkovým povrchem.

Provizorní zábrany v lokalitě zatím zajišťovali dobrovolníci. Podél cesty na pěti úsecích vždy instalovali téměř 1400 metrů překážek z plastových fólií. Migrující obojživelníci musí jít kolem zábran, které je dovedou k připraveným kbelíkům zapuštěných v zemi. Následně je ochránci přenesou na druhou stranu silnice. Ročně se takto postarají až o 10.000 jedinců.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist