https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-reykjaviku-vybuchla-sopka-podle-meteorologu-jde-zatim-o-mensi-erupci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Reykjavíku vybuchla sopka, podle meteorologů jde zatím o menší erupci

10.7.2023 22:30 | Reykjavík (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U islandského hlavního města Reykjavíku včera odpoledne vybuchla sopka Fagradalsfjall. Podle meteorologického úřadu IMO jde zatím o menší erupci, informovala agentura Reuters. Na záběrech, které odvysílala islandská média, bylo vidět, že ze sopky stoupá kouř a teče láva.
 

Výbuch sopky nastal v oblasti Litli-Hrútur, kde se erupce sopek objevily i v předchozích dvou letech. V oblasti byla zaznamenána i zemětřesení. Nejsilnější z nich o síle 5,2 stupně bylo v neděli, žádné výrazné škody ale nezpůsobilo. Ani předchozí aktivity sopek v oblasti, která se nachází 40 až 50 kilometrů jihozápadně od hlavního města, nezpůsobily výrazné škody ani komplikace v dopravě.

"Aktuálně jde o velmi slabou erupci," řekl agentuře Reuters Matthew Roberts z meteorologického úřadu. Výbuch začal kolem 18:40 SELČ a úřady vyzvaly obyvatele a turisty, aby se nevydávali na místo, kde je sopka aktivní. Kouř je vidět i ze silnice, která spojuje Reykjavík s mezinárodním letištěm, uvedla agentura AFP.

Island patří k zemím, kde je velký počet aktivních sopek. Podle AFP je jich přes 30. Výbuch sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 na několik týdnů výrazně omezil leteckou dopravu v Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.7.2023 23:58
Kdo bude platit za emise, no
Odpovědět
pp

pavel peregrin

12.7.2023 10:09 Reaguje na smějící se bestie
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist