https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-sokolova-vzletlo-32-000-postovnich-holubu-leteli-na-moravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Sokolova vzlétlo 32.000 poštovních holubů, letěli na Moravu

10.6.2018 15:24 | KRAJKOVÁ (ČTK)
Ptáci několika stovek chovatelů letěli do svých domovů vzdálených od místa startu zhruba 250 až 450 kilometrů. Ilustrační snímek.
Ptáci několika stovek chovatelů letěli do svých domovů vzdálených od místa startu zhruba 250 až 450 kilometrů. Ilustrační snímek.
Foto | Rev Stan / Flickr
Více než 32.000 poštovních holubů chovatelů z celé Moravy vzlétlo dnes časně ráno na letišti Květná u Krajkové na Sokolovsku. Konal se zde 22. ročník asi největšího a nejznámějšího závodu v ČR, Katovického memoriálu. Ptáci několika stovek chovatelů letěli do svých domovů vzdálených od místa startu zhruba 250 až 450 kilometrů. Nejrychlejší z nich letěl průměrnou rychlostí 76,82 kilometru za hodinu, řekli dnes chovatelé, výsledky jsou dostupné na webu.
 

Desítky tisíc holubů dnes vzlétly najednou. "Holubi byli v 15 kamionech, na moje písknutí v 05:45 řidiči a závozníci otevřeli všechny kamiony najednou," řekl startér závodu Kurt Kadleček. Obří hejno se zvedlo do vzduchu, ptáci několikrát zakroužili, aby se zorientovali, a vydali se na cestu. "Létá se vždy na východ," řekl startér. Někteří ptáci se drží v hejnech, jiní jsou spíš sóloví letci.

Chovatelé se báli, aby jim start nepřekazilo počasí. Holubi se nevypouštějí například za deště nebo mlhy. Závody ze západu Čech pořádají moravští chovatelé už víc než dvě desetiletí, v posledních 12 letech se jejich závod jmenuje Katovický memoriál. Je to připomínka tragické události, která se stala 28. ledna 2006 v Katovicích v Polsku. Zřítila se tam střecha veletržní haly, v níž byla mezinárodní výstava holubů. Zahynulo 65 lidí, včetně tří Čechů a dvou Slováků. Neštěstí bylo podle soudu způsobeno opominutím, lajdáctvím a nedodržením předpisů. Až loni soudy definitivně za největší polské stavební neštěstí potrestaly viníky. Hlavní projektant byl odsouzen k devíti letům vězení, další čtyři obžalovaní dostali nižší tresty.

Letošní počet startujících holubů není nijak výjimečný, například v roce 2001 jich startovalo na západě Čech přes 36.000. Maximum bylo v roce 2011, kdy se spojili moravští a slovenští chovatelé a do soutěže vypustili přes 59.000 holubů, řekl prezident Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů Jan Filipi.

Maximálně spokojen je dnes chovatel Lubomír Kubáček z Bělkovic na Olomoucku. "Do závodu jsem poslal 71 holubů, mám tři nejrychlejší, to se asi ještě nikomu nepovedlo," řekl ČTK. Téměř 350 kilometrů překonali jeho nejlepší letci za 4,5 hodiny. Na holubník usedli první tři v rozmezí několika sekund. Nejrychlejší pták uletěl v průměru přes 1280 metrů každou minutu. Rychlost v závodu podle chovatele vedle kondice ptáků velmi záleží i na počasí. Při dobrých podmínkách a mírném větru v zádech může holub letět až stokilometrovou i vyšší rychlostí. Do soutěží nasazuje Kubáček ptáky ve věku od jednoho do přibližně čtyř let. Chovatelé si své závodní holuby pečlivě vybírají a šlechtí. Sledují jejich původ po mnoho generací.

Vítěz se vzhledem k rozdílným vzdálenostem, které musejí ptáci překonat, určuje výpočtem průměrné dosažené rychlosti. Každý pták má kromě kroužku i čip. Registrovaná čtečka dokáže při příletu každého ptáka na domovský holubník elektronicky zaznamenat přesný čas. Údaje jsou přístupné on-line.

Jak vypadá vypuštění tisíců holubů? Podívejte se na snímek z roku 2013:


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist