https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-soudu-v-pripadu-tezby-kamene-v-lanske-obore-zaznely-odposlechy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U soudu v případu těžby kamene v Lánské oboře zazněly odposlechy

28.6.2022 12:04 | KLADNO (ČTK)
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
U soudu v případu těžby kamene v Lánské oboře dnes zazněly odposlechy. Obžalovaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák se na nich domlouvá se svým známým o provedení i fakturování zakázky. Podle obžaloby Balák porušil povinnosti při správě cizího majetku a podpisem nevýhodné smlouvy způsobil Lesní správě Lány škodu zhruba 1,6 milionu korun. Balák vinu odmítá, dnešního jednání se nezúčastnil, jeho obhájci nechtěli věc komentovat. Státní zástupkyně Denisa Sotáková dnes ČTK řekla, že při dalším hlavním líčení by po výslechu posledního svědka mohly zaznít závěrečné řeči.
 

Na nahrávkách hovorů, které soud dnes nechal přehrát, se Balák domlouvá na zakázce se svým známým, Michalem Krejčíkem, například na zajištění odstřelu kamene, administraci procesu a fakturování. Krejčík tehdy jednal za firmu Piratex Trading.

Poslední zbývající svědek se z dnešního hlavního líčení omluvil, soud byl proto odročen. Podle státní zástupkyně je svědek klíčový, jde o projektanta zakázky, které se kauza týká. "Já se domnívám, že pokud se dostaví svědek, který má být předvolán, tak už asi přistoupí soud i k závěrečným řečem," uvedla Sotáková. Hlavní líčení bude podle soudce Iva Poštolky pokračovat během letních prázdnin, termín zatím neurčil kvůli sladění časových možností všech zúčastněných stran.

Státní zástupkyně už dříve novinářům řekla, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře, ve které byl šéf Lesní správy Lány pravomocně odsouzen k tříletému vězení. V aktuální kauze, kde podle obžaloby podepsal nevýhodnou smlouvu, na jejímž základě bylo společnosti Energie prodáno 18.000 tun kameniva pod cenou, respektive v rozporu s tržními cenami, mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí šest měsíců až pět let vězení a také peněžitý trest.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

29.6.2022 08:27
mají ty lánské podvodníky soudit až po Zemanově vystěhování z hradu!!! to by jim už žádná abolice nemohla pomoci. ale když se tak na to běžný občan dívá, že se dá abolice dosáhnout jen ústně někde na chodbě, nad tím zůstává rozum stát !!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist