https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-stare-chodovske-na-sokolovsku-skoncila-likvidace-dehtovych-kalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Staré Chodovské na Sokolovsku skončila likvidace dehtových kalů ze 70. let

22.12.2020 01:56 | SOKOLOV (ČTK)
V Karlovarském kraji tak skončila likvidace jedné z největších ekologických zátěží ze 70. let minulého století, uvedla Sokolovská uhelná na svých webových stránkách.
V Karlovarském kraji tak skončila likvidace jedné z největších ekologických zátěží ze 70. let minulého století, uvedla Sokolovská uhelná na svých webových stránkách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | suas.cz
U Staré Chodovské na Sokolovsku skončila likvidace skládky dehtových kalů. V současné době se místo po odtěžených kalech upravuje, následně pracovníci zlikvidují drobné stavby a začnou s rekultivací. V Karlovarském kraji tak skončila likvidace jedné z největších ekologických zátěží ze 70. let minulého století, uvedla Sokolovská uhelná na svých webových stránkách.
 

Sanace podle Zdeňka Mudry, předsedy představenstva společnosti Jerus, která likvidaci na objednávku státu od prosince 2017 provádí, nebyla jednoduchá. Práce komplikovala rozloha nádrže a její obsah, ve kterém byla kromě tehdy nezpracovatelných a zapáchajících těžkých kalů také řada pevných látek.

"Nakonec jsme museli zvolit staré východoněmecké jeřáby. Jako jediné dosáhly až do středu velké nádrže, kaly se musely postupně promíchat, mechanicky odtěžit a nakládat přes speciální násypku, kterou jsme vyvinuli s projektanty Sokolovské uhelné a která umožnila oddělit od kalů pevné části," uvedl Mudra.

Až v průběhu prací se zjistilo, že skládka o rozloze přes 9000 metrů čtverečních ve skutečnosti skrývá téměř 33.000 metrů krychlových materiálu. Tedy o několik tisíc více, než kolik se stát zavázal zlikvidovat, uvedl Mudra. O nadbytečný materiál a jeho zpracování se postarala společnost Sokolovská uhelná. "Uleví se nám od nepříjemného zápachu, který Chodov i okolí obtěžoval pravidelně skoro každé léto. Takže jsem rád, že se tuto kapitolu povedlo definitivně uzavřít," řekl starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní)

"Všechny kaly se tak během uplynulých měsíců zpracovaly v tlakové plynárně Vřesová. Ta, jako jediná v České republice, dokázala ve zcela uzavřeném cyklu přeměnit kaly na syntézní plyn a chemické produkty. Syntézní plyn byl využit pro výrobu elektrické energie," uvedl hlavní inženýr zpracovatelského úseku Sokolovské uhelné ve Vřesové Stanislav Kapr.

Celkem bylo ve Vřesové zpracováno 29.317 tun kalů, včetně těch zlikvidovaných na náklady Sokolovské uhelné. Dalších 2632 tun nejrůznějších hmot znečištěných dehty, které se v nádrži nahromadily a nebylo je možné zpracovat, bylo předáno ke zpracování specializovaným odpadovým firmám, uvedla Sokolovská uhelná. Od března příštího roku pak místo bude monitorováno a budou odebírány vzorky na rozbor.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist