https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-tasmanie-uvazlo-pres-200-kulohlavcu-chysta-se-jejich-zachrana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců, chystá se jejich záchrana

22.9.2020 11:51 | SYDNEY (ČTK)
Důvod, kvůli kterému dochází poměrně často k uváznutí kytovců na pobřeží, není znám. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace.
Důvod, kvůli kterému dochází poměrně často k uváznutí kytovců na pobřeží, není znám. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace.
Na západním pobřeží ostrova Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců. Informují o tom světové agentury. Nejméně 25 kytovců zahynulo. Akce na záchranu ostatních kulohlavců má začít na místě v úterý.
 

Uváznutí kulohlavců a jiných kytovců na mělčině není v Austrálii a Tasmánii ojedinělé. "Tak velké jsme tu ale neviděli nejméně deset let," uvedl Nic Deka, manažer australské vládní agentury na ochranu divoké přírody, který sleduje situaci ne místě. Problém řeší tamní orgány několikrát do měsíce, většinou se ale jedná o jednotlivce či malé skupiny.

Podle prvních odhadů zatím zahynulo nejméně 25 uvázlých kulohlavců. Akce na záchranu ostatních kytovců začne zřejmě v úterý. Akci má usnadnit odliv moře. "Jsou ve vodě a proto je těžké zjistit, kolik kytovců již zahynulo a v jakém stavu jsou ti ostatní," uvedl Deka, který operaci řídí.

Důvod, kvůli kterému dochází poměrně často k uváznutí kytovců na pobřeží, není znám. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace. Kulohlavci, kteří patří do čeledě delfínovitých, plavou většinou ve skupinách o deseti až 30 kusů.

Šťastného rozuzlení se dostalo příběhu plejtváka dlouhoploutvého, který se zatoulal do řeky obývané krokodýly v Národním parku Kakadu. Do řeky, jež se nachází na australském Severním teritoriu, vplaval na začátku září. Kytovec, jehož příběh hojně sledovala australská média, nakonec našel cestu zpět na moře. "Vypadá, že je v dobré formě," uvedl o jeho stavu po návratu na širé moře Feach Moyle z Národního paku Kakadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

23.9.2020 00:05
Těch zvířat je mi líto a přeju záchranářům co nejvíc povedených akcí. V TV říkali, že jich bylo přes tři sta, něco umřelo, něco zachránili a zbývá ještě 160 ks. Takže ještě jednou, co nejvíc zachráněných.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist