https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-turnova-zahynul-pravdepodobne-dalsi-vlk-po-srazce-s-autem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Turnova zahynul pravděpodobně další vlk po srážce s autem

23.1.2020 00:59 (Ekolist.cz)
Psovitá šelma byla nalezena 22. ledna nedaleko silnice  I/35 poblíž Turnova. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zvíře převezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.
Psovitá šelma byla nalezena 22. ledna nedaleko silnice I/35 poblíž Turnova. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zvíře převezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK ČR
Psovitá šelma byla nalezena 22. ledna nedaleko silnice I/35 poblíž Turnova. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zvíře převezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.
 

„Pitva určí přesnou příčinu smrti – tou je pravděpodobně srážka s vozidlem na frekventované silnici – a odebrané vzorky podrobíme genetické analýze, aby se zjistilo, zda se skutečně jedná o vlka a z jaké populace zvíře pochází,“ vysvětluje Aleš Vorel z České zemědělské univerzity, Fakulty životního prostředí, který se věnuje výzkumu vlků v rámci projektu OWAD. Na analýze se budou podílet i další výzkumná pracoviště.

Vlci migrují na velké vzdálenosti a dokáží uběhnout až několik desítek kilometrů za noc – ať už při pohybu po svém teritoriu nebo při hledání nového. Kulturní krajina hustě osídlená lidmi a protkaná silnicemi pro ně však vytváří mnoho bariér. V přírodě plní vlci důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí velké škody v lesích a na polích.

„Doprava je jedním z podstatných faktorů, které limitují pohyb velkých savců naší krajinou. Vlk sražený u Turnova není prvním případem. Jenom v loňském roce byli sraženi tři vlci (v únoru v Českém Švýcarsku, další pak v Ralsku, poslední v prosinci na Kaplicku na jihu Čech), v roce 2018 zase na dálnici D10 poblíž Mladé Boleslavi a rok předtím na dálnici D1 u Havlíčkova Brodu. Na silnicích ale nehynou jen vlci, ale i řada dalších druhů zvířat,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Všechny zájmové strany jsme o nálezu neprodleně informovali. S mysliveckým hospodářem příslušné honitby jsme domluvili souhlas s odvezením kadáveru k dalšímu výzkumu. Informovali jsme také oddělení životního prostředí městského úřadu ORP – Turnov, jelikož místo nálezu se nachází za hranicí chráněné krajinné oblasti Český ráj,“ říká Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Pokud vlci způsobí chovatelům škody na hospodářských zvířatech, stát je proplácí. Zároveň poskytuje dotace na zabezpečení stád. Více na www.navratvlku.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.1.2020 08:42
Pročpak se ony inteligentní šelmy toho vrčího monstra nebojí?
Odpovědět
MM

Milan Milan

23.1.2020 09:28
Co dělal vlk u frekventované silnice a tak blízko velkého města? Že by šel k popelnicím? Neměl by v hlubokých!!!!(cha cha) českých lesích snižovat stavy divočáků či spárkaté?
Odpovědět
A

Alena Lyskova

23.1.2020 09:46
U nás zahlédli vlčí smečku (vlčici s mladýma) přecházet přes obchvat 300 metru od obydlí v 8 hodin. Tou dobou jdou děti do školy. To je dle našich zelených normální přece vlci migrují.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

23.1.2020 10:02
bububu-) pozor vlk se objevil u silnice , určitě chtěl jít do města vyloupit sámošku nebo napadnout nějaký lidi. Český prosťáček vyrazí s flintou do lesa udělat tomu přítrž. Akce-reakce- ty hnusnej vlku
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.1.2020 13:44 Reaguje na Robert Jirman
Jste vedle jak ta jedle pane Jirman. Naopak, "český prosťáček" schová flintu do trezoru. Do lesa "chránit" vyrazí ti uvědomělejší. Snad se jim podaří naučit toho vlka přecházet přes ty v kulturní, hustě osídlené krajině četné a frekventované silnice.
Odpovědět
A

Alena Lyskova

23.1.2020 14:23 Reaguje na Robert Jirman
Už se těším až zavítá vlk do měst, při jeho současné plachosti
to možná bude velmi brzo. Pak možná pochopíte co je strach o děti. U nás chodily děti ještě nedávno ze samot pěšky do školy. V současné době je nutný dospělý doprovod nebo dopravní prostředek. Tak jsme zase u té uhlíkové stopy. Auto do školy a zpět 20 km denně 2 x za den, nebo může rodič čekat celé dopoledne před školou, když je v práci poříďtí si chůvu, aby byl ekoaktivista spokojený. Ale co záleží na dětech vždyť vlk je vzácnost bez vlka lidstvo vymře.
Odpovědět
J

Jan Dvořák

23.1.2020 18:28 Reaguje na Alena Lyskova
A dosud těch 20 km chodílo to dítě pěšky? Zkuste si sehnat statistiku za libovolný časový úsek, kolik dětí se stalo terčem zájmu pedofila a kolik bylo napadeno vlkem. Pak teprve přijdete na pravý důvod, proč malé dítě nemá zůstávat samo.
Odpovědět
MM

Milan Milan

23.1.2020 16:16 Reaguje na Robert Jirman
ironie není na místě. Vlk tady prostor prostě nemá. Nevím proč si myslíte že jsme "moudřejší" a více ekologičtí než naší předkové, když před mnoha lety vlky z české krajiny vytěsnili a tento stav byl po dlouhých 250 let udržován.....a přemnožení nebyli divočáci snad akorát tak pi..tomci.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.1.2020 18:30
Velice zajímavé je také určení dotyčné šelmy. Píše se o šelmě psovité. Před pár dny tady bylo video na kterém ti uvědomělejší bezpochyby poznali ČV. Tady je to psovitá šelma kterou musí pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR dát k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze. Tam mají určit zda se skutečně jedná o vlka. Zajímavé.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.1.2020 09:40
Názorná ukázka toho, že vlci zde nemají co dělat.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.1.2020 12:56
Vzhledem k tomu, že podle posledních výsledků německé genetické laboratoře ForGen je u těchto vlků cca 40% DNA psa, tak by to do značné míry vysvětlovalo podivné chování těchto "vlků", protože se zřejmě jedná o bezcenné bastardy.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.1.2020 13:12 Reaguje na Hunter
No Německo je Německo. U nás dle " odborníků" se zatím vždy jednalo o 100% čistého vlka. Ta německá laboratoř v tom musí mít asi pořádný "zmatek". To není rozpor, pouze konstatování.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.1.2020 14:15 Reaguje na Jarek Schindler
No ona je to jiná laboratoř než ten oficiální Senckenberg Institute, kam se musí povinně dávat odebrané vzorky, pokud chce chovatel v Německu dostat náhradu za škodu způsobenou vlkem. A téhle oficiální laboratoři překvapivě vlk nevycházel, i když byl třeba při útoku viděn. A německé soudruhy asi už ty podivné výsledky začli trochu s...t, takže se obrátili na jinou laborku :-). ForGen používá dokonalejší metodiku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist