https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ucastnikum-vedeckych-vyprav-do-antarktidy-se-kontinent-meni-pred-ocima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Účastníkům vědeckých výprav do Antarktidy se kontinent mění před očima

11.3.2022 01:28 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Antarktida zažívá v posledních letech nadprůměrně teplé počasí, potvrzují letošní pozorování vědců z Masarykovy univerzity. Ti se nedávno se vrátili z polární stanice na Ostrově Jamese Rosse. Právě v okolí stanice lze dobře pozorovat současné procesy spojené s klimatickou změnou i odhadovat budoucí dopady.
 

Odledněná plocha je ideálním "hřištěm" pro výzkum toho, jak bude Antarktida z větší části vypadat v horizontu několika desítek let, řekl dnes novinářům vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt.

Vědci dlouhodobě sledují teplotu, srážky, mocnost ledovců i řadu dalších parametrů v okolí stanice. Zároveň pozorují živou přírodu od mikrobů přes lišejníky, řasy a nižší rostliny až k tučňákům či větším savcům.

Letos účastníci expedice zažili velmi dynamické počasí. Zpočátku bylo hodně sněhu, pak se oteplilo a sníh ustoupil. Dokonce roztál led na jezerech, která poslední roky zůstávala zamrzlá. Díky dobrému počasí mohli účastníci výpravy snímkovat okolí stanice z dronu, odebírat vzorky a lépe sledovat některé přírodní procesy.

Podařilo se nasnímkovat 12 kilometrů čtverečních v okolí stanice, uvedla členka výpravy Michaela Kňažková. Na základě snímků vznikne také 3D model reliéfu.

Z Antarktidy se vědci jako vždy vrátili s množstvím odebraných vzorků, naměřených dat a dalšího materiálu. "Čekají nás týdny a měsíce, kdy budeme všechno zpracovávat, abychom mohli říci, jak se bezprecedentním vlivem klimatické změny prostředí mění a bude měnit," řekl vedoucí výpravy Filip Hrbáček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist