https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ucena-spolecnost-kritizuje-senat-kvuli-zakonu-o-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Učená společnost kritizuje Senát kvůli zákonu o národních parcích

30.1.2017 14:23 | PRAHA (ČTK)
Pod stanoviskem Učené společnosti je podepsáno na 70 předních vědců, převážně profesorů z tuzemských univerzit a ústavů Akademie věd, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, historik František Šmahel, chemička Jana Roithová, onkolog Pavel Klener, fyzik Tomáš Jungwirth, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo předseda Učené společnosti Zdeněk Havlas. Ilustrační foto Trojmezenského pralesa.
Pod stanoviskem Učené společnosti je podepsáno na 70 předních vědců, převážně profesorů z tuzemských univerzit a ústavů Akademie věd, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, historik František Šmahel, chemička Jana Roithová, onkolog Pavel Klener, fyzik Tomáš Jungwirth, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo předseda Učené společnosti Zdeněk Havlas. Ilustrační foto Trojmezenského pralesa.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Vědce z Učené společnosti ČR znepokojuje stanovisko senátorů k novele zákona o ochraně přírody, která má měnit pravidla pro tuzemské národní parky. Pozměňovací senátní návrhy podle nich ignorují moderní pohled na ochranu přírody a vědecky prokázanou úspěšnou obnovu přírody v národních parcích. Uvedli to v dokumentu zveřejněném na webu Učené společnosti. Senát chce mimo jiné vypustit cíl chránit nerušený vývoj přírody na převážné rozloze národních parků.
 

"Naopak (návrhy Senátu) vrací situaci před rok 1989 a de facto likvidují připravenou novelu, představující úspěšný a pečlivě vyjednaný kompromis mezi minimalizací zásahů do přírody na zlomku našeho území a zájmy místních samospráv," píše se ve stanovisku. Učenci proto apelují na poslance, aby novelu schválili v původním znění.

Pod stanoviskem Učené společnosti je podepsáno na 70 předních vědců, převážně profesorů z tuzemských univerzit a ústavů Akademie věd, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, historik František Šmahel, chemička Jana Roithová, onkolog Pavel Klener, fyzik Tomáš Jungwirth, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo předseda Učené společnosti Zdeněk Havlas.

Novelu zákona původně navrhlo ministerstvo životního prostředí, podle kterého má upravovat pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Nejcennější příroda v nich by se měla podle MŽP více otevřít turistům a přinést stabilitu. Začátkem loňského prosince novelu schválila Sněmovna.Senát o novele jednal v polovině ledna. Z jeho verze zmizel odstavec o dlouhodobém cíli národních parků, kterým je ochrana přírody. Naopak nad rámec předlohy zdůrazňuje, že účelem národních parků je také zajištění udržitelného rozvoje obcí na jeho území.

Rozhodující slovo ovšem nechává na ministerstvu životního prostředí. Ministr Richard Brabec (ANO) ale s většinou senátních úprav nesouhlasí, podle něj mění koncepci předlohy. Jeho úřad tvrdí, že pokud se má někde dělat ochrana přírody, tak v národních parcích. Všechny čtyři parky totiž tvoří pouhá 1,5 procenta území Česka.

Podpořit senátní verzi zákona o ochraně přírody ale chce prezident Miloš Zeman, který má vystoupit 21. února ve Sněmovně. Senátní verze podle něj chrání zájmy šumavských obcí. Podle Brabce ale může znamenat ničivé změny a konec tuzemských národních parků, které prý budou z pozice nejcennějších chráněných území degradovány na výrazně nižší úroveň. Podle ministra existuje jediná cesta, a to zamítnout senátní návrh a odhlasovat novelu tak, jak odešla ze Sněmovny.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist