https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ucty-u-gazprombank-si-otevrela-polovina-z-54-klientu-gazpromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Účty u Gazprombank si otevřela polovina z 54 klientů Gazpromu

20.5.2022 10:58 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Polovina z 54 klientů ruského plynárenského gigantu Gazprom si otevřela účty u Gazprombank kvůli platbě za dodávky plynu. Uvedl to ruský vicepremiér Alexandr Novak. S koncem měsíce se blíží termín pro zaplacení dubnových dodávek za plyn podle nového nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina, který vyžaduje, aby odběratelé měly účty v Gazprombank.
 

Podle nového mechanismu si klienti Gazpromu musejí otevřít v Gazprombank dva účty - jeden v zahraniční měně a jeden v rublech. Peníze za plyn složí v zahraniční měně na první účet. Gazprombank pak tyto peníze jménem klienta převede na rubly a uloží na jeho rublový účet v Rusku. Z toho pak zaplatí plynárenské společnosti Gazprom za dodávky plynu. Polsko a Bulharsko tento způsob placení odmítly. Gazprom jim proto koncem dubna dodávky zastavil.

Evropští odběratelé už týdny zkoumají, zda novým mechanismem neporuší evropské sankce. EU poskytla zemím dva písemné pokyny, ale ani v jednom z nich výslovně neuvedla, že by otevřením rublových účtů porušily sankce EU vůči Moskvě za její invazi na Ukrajinu, která pokračuje od konce února.

Agentura Reuters s odvoláním na informované úředníky uvedla, že Evropská komise doporučila společnostem, aby si pro platby za plyn neotevíraly bankovní účet v rublech u Gazprombank. Ve svých oficiálních písemných pokynech vládám ale neuvedla, že by takový postup znamenal porušení sankcí.

Evropské ceny plynu jsou celý týden nestabilní kvůli obavám z toho, jak budou evropské firmy legálně platit za dodávky ruského plynu. Termín pro zaplacení dubnových dodávek vyprší 20. května.

Rusko se na uspokojení poptávky po plynu v EU podílí zhruba 40 procenty. Státy jsou nyní pod tlakem, aby přes léto naplnily své zásobníky, a připravily se na vyšší zimní sezonní poptávku. V současnosti jsou zásobníky EU naplněny na zhruba 41 procent, loni ve stejném období byly plné zhruba z 34 procent. Podle analytiků firmy Jefferies se zdá, že země jsou na dobré cestě k dosažení nového požadavku EU na skladování plynu, podle kterého mají být do 1. listopadu zásobníky naplněny z 80 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AZ

A Z

20.5.2022 11:08
Zaručené zprávy ze země, kde dostanete 15 let za šíření ,,hoaxů,, o Ukrajině. :D :D
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.5.2022 14:57
Zaplatíš? Máš! Nezaplatíš? Nemáš? A tak platí, aby měli. My máme alibi,
protože neplatíme za plyn Rusům, ale za ruský plyn Němcům! Je to sice
totéž a je to podstatně méně výhodné, ale co bychom neudělali pro naši zásadovost! Nejsme tak chudí, abychom nemohli platit více! No ne?
Odpovědět
AZ

A Z

20.5.2022 15:10 Reaguje na Břetislav Machaček
Jojo, zase ten hoax jak Němci přeprodávají za draho okolním zemím... :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.5.2022 15:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Úplná blbost, jak dycky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.5.2022 15:58
Obchod s plynem u nás ovládají Němci, především RWE. To nám zařídil soudruh Miloš zeman, když privatizoval az dost podivných okolností Transgas. Tak čemu se čemu?
A plyn k nám jde hlavně Družbou přes Ukrajinu a Slovensko.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist