https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/udoli-robecskeho-potoka-na-ceskolipsku-rozkvetlo-tisici-bleduli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Údolí Robečského potoka na Českolipsku rozkvetlo tisíci bledulí

11.3.2020 00:23 | ZAHRÁDKY (ČTK)
Údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku rozkvetlo dřív než v jiných letech tisíci bledulí jarních.
Údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku rozkvetlo dřív než v jiných letech tisíci bledulí jarních.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Údolí Robečského potoka u Zahrádek na Českolipsku rozkvetlo dřív než v jiných letech tisíci bledulí jarních. Všechno je letos na jaře zrychlené, řekla tamní lesní správkyně Eva Kajzarová z Lesů ČR. Zároveň upozornila, že část údolí je kvůli nestabilní skále do konce března pro turisty uzavřena a zůstane tak s největší pravděpodobností po celou letošní turistickou sezonu.
 

Kvetoucí bledule lákají do Robečského údolí každoročně stovky lidí. Lokalita zvaná Peklo je národní přírodní památkou s největším výskytem těchto jarních rostlin v Česku. Kvete zde i přes 100.000 bledulí. Dopředu se však nikdy neví, kdy vykvetou. Někdy to bývá už koncem února, jindy třeba až v dubnu. Letošní teplá zima kvetení v údolí urychlila.

Tisíce drobných bílých kvítků rozkvétají v potoční nivě, v údolí posazeném do skalních stěn. Kolem asi 50 metrů širokého pásu bledulí vede čtyřkilometrová naučná stezka. Státní podnik Lesy ČR před několika lety investoval do její opravy téměř čtyři miliony korun. Při rekonstrukci se do terénu navrátily dřevěné zpevněné chodníky a generální opravou prošly i všechny lávky přes potok.

Část stezky musela být ale pro turisty uzavřena poté, co se na ni před rokem sesul kus skalního masivu. "I přes sanační práce, které se v oblasti dělaly už loni, je část skály v místě sesuvu stále nestabilní. I pro laika je to na první pohled patrné a oblast je tudíž nebezpečná pro všechny, kteří by tudy procházeli. Měli by respektovat omezení, údolím vedou i jiné, bezpečné cesty," zdůraznila Kajzarová.

Peklo leží mezi obcí Zahrádky na Českolipsku a Českou Lípou. Robečský potok tady protéká pískovcovým skalním masivem a vytváří malebnou skalní průrvu. Lesy ČR už podle Kajzarové připravily projekt sanace nebezpečné skály, náklady ale půjdou do milionů. "Budeme žádát o dotaci, ale k samotné sanaci dojde s největší pravděpodobností až příští rok," řekla. Než se skálu podaří zabezpečit, zůstane úsek pro návštěvníky uzavřený.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist