https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/udrzba-zelene-stoji-plzen-rocne-kolem-60-milionu-korun-mesto-pecuje-o-26-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Údržba zeleně stojí Plzeň ročně kolem 60 milionů korun, město pečuje o 26 parků

1.8.2021 01:20 | PLZEŇ (ČTK)
Ve městě je přes 18 000 stromů
Ve městě je přes 18 000 stromů
Zhruba 60 milionů korun stojí v posledních letech Plzeň každý rok údržba zeleně v ulicích a parcích. Město se stará o 26 parků s 352 hektary trávníků, tisíce metrů čtverečných záhonů a na 18 000 stromů. Město postupně revitalizuje jednotlivé lokality. I díky tomu patří krajská metropole k nejzelenějším velkým městům v České republice, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS). O zeleň pečuje městská příspěvková organizace Správa veřejného statku města Plzně, část údržby zabezpečují jednotlivé obvody.
 

"Parkových ploch máme v Plzni celkem 26. Se 42 hektary je největší Borský park. Přibližně polovinu jeho plochy přitom zabírá lesopark, v jeho historické části jsou zavlažované pobytové trávníky. Zavlažují se také trávníky v sadovém okruhu kolem historického centra, trávníky a na několika dalších místech. Nejstarším plzeňským parkem je Lochotínský park, který svému rekreačnímu účelu sloužil již koncem 19. století, kdy zde byly rašelinné lázně a malá kolonáda,“ popsal Baxa.

Trávníky na sídlištích se sečou třikrát až pětkrát ročně v závislosti na aktuálním počasí. Pobytové trávníky v centru města, například v sadovém okruhu, potřebují výrazně intenzivnější údržbu. "Tyto trávníky se pravidelně zavlažují, jednou týdně sečou, dvakrát ročně hrabou, prořezávají, aby se prokypřila půda a obnovil porost, a také přihnojují," řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Cena za údržbu parku vzrůstá, pokud jsou v něm vodní prvky, jako jsou fontány, pítka, pumpičky a podobně. Například cena roční údržby parkové úpravy Mlýnská strouha v Pallově ulici před rekonstrukcí v dubnu 2010 byla ročně přibližně 200 000 korun. Po úpravě parku, který má nyní jezírko s vodními rostlinami a rybami, stojí jeho údržba ročně 800 000 korun. Díky rekonstrukci do parku míří více lidí, což si vyžaduje větší náklady na každodenní úklid, ale také péči o vodní plochu včetně ryb.

O údržbu zeleně v obytné zástavbě se starají většinou obvody. Ve městě je přes 18 000 stromů. V ulicích ve vilových čtvrtích rostou hlavně ve stromořadích, v sídlištích solitérně či v malých skupinkách. O stromy na veřejných plochách soukromých vlastníků, například na parkovištích u supermarketů, se starají majitelé pozemků. Výsadbu stromů na parkovištích vlastníkům v Plzni od 90. let minulého století ukládá koncepční materiál Generel dopravy v klidu. "Toto opatření má zamezit vzniku lokálních tepelných ostrovů ve městě a více jej ozelenit i při privátní výstavbě,“ řekl Šindelář. Prostranství v Plzni zkrášluje 617 metrů čtverečních záhonů letniček a 5378 metrů čtverečních trvalek včetně 1167 metrů čtverečních záhonů růží. V městských parcích je téměř 3000 laviček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.8.2021 07:01
Tak snad na to mají vlastní lidi, nebo si jednaj firmy ? Okrašlovací spolky nejsou, akce Z se nenosí, brigády škol taktéž. A zeleň nejen ve městě potřebuje pravidelnou údržbu, aby k něčemu vypadala a nebyla nebezpečná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist